Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Reality celkom: 95 569 inzerátov

Drevený dom v malebnej slovenskej obci postavili za neuveriteľných 5 dní!

  • Tlačiť
  • 22. 02. 2016
  • Zdieľaj na Facebooku 0

Aj na Slovensku môžeme nájsť množstvo inšpiratívnych projektov, ktoré vás nakopnú stavať, alebo ísť do vlastného. A že stavba domu je záležitosť niekoľkých mesiacov až rokov? Dnes to už neplatí.

Majitelia domu v Lučatíne v srdci Slovenska sa rozhodli pre zaujímavé bývanie. Na pozemku mali jednu chátrajúcu budovu a niekoľko starých stodol, ktoré sa rozhodli zbúrať a postaviť si nové bývanie. V spolupráci s architektom Jarom Krobotom a ETH Zürich, bol dom postavený špeciálnou technológiou s názvom STEKO. Pre drevárov môže byť ideálom jedine bývanie s nádychom dreva a tomu prispôsobili aj charakter nového domu.

Drevené lego sa volá STEKO

STEKO je systém drevených tehál, veľmi podobný legu. Ide o tehly, ktoré majú obal zo sušeného masívneho dreva a vnútri obsahujú systém priečinkov, ktoré sú plnené rôznymi druhmi izolácie. Pôvodne sa tieto dielce vyrábali na Slovensku, dnes je to švajčiarsky patent. Presne narezané dielce je možné používať v interiéri aj exteriéri, avšak v exteriéri si vyžadujú ochranu podobne ako klasická murovaná stena. Sú však dva varianty - jeden je v pohľadovej kvalite, čo znamená, že interiér sa nesie v znamení dreva a nie je potrebné robiť žiadne iné úpravy stien. Nepohľadová kvalita sa používa ako tehla, ktorú je potrebné následne obložiť sadrokartónom. 

Slovenské tradície v modernom prevedení sú dnes IN

Pôvodná stará tehlová budova bola nahradená špeciálnymi drevenými tehlami, ktorých prednosťou a veľkou výhodou je aj presná veľkosť a suchá montáž. Vďaka tomu bola drevená časť domu, teda krov a steny, postavená za neuveriteľných 5 dní! Majitelia však zostali verní tradíciám a dom tak odkazuje na pôvodnú miestnu architektúru. K dispozícii sú 3 hlavné miestnosti - predná obývačka, v strede kuchyňa a v zadnej časti domu spálňa, ktoré sú prepojené jednou dlhou chodbou, prechádzajúcou celým domom, takzvaným gánkom. Chodba obsahuje technickú miestnosť, kúpeľňu a takisto aj vchod do domu. Otvorená konštrukcia domu spolu s použitým materiálom má výborné schopnosti regulácie vlhkosti. Ekologické a zároveň zdravé bývanie s rozlohou 93,6 m2 vyzerá dobre už na prvý pohľad.

Zdroj:

Text: Nehnuteľnosti.sk, prestigehouse.sk,  Jaro Krobot architekt

Foto:  © Martin Karšňák, Inarte.sk

Ak vaša nehnuteľnosť ukrýva výnimočný príbeh, inšpiratívnu prerábku, či zaujímavosť, kontaktujte nás na magazin@nehnutelnosti.sk alebo do správy na našu facebookovú stránku a my o vás povieme celému Slovensku!

Najnovšie pridané inzeráty

Nehnutelnosti.sk na Facebooku