Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Pri New Yorku má vyrásť plávajúce mesto budúcnosti

Pri New Yorku má vyrásť plávajúce mesto budúcnosti

Na stole je ďalší perspektívny projekt, ktorý môže v budúcnosti nastoliť celkom novú formu bývania. Tentoraz ide o unikátne plávajúce mesto, ktoré umožní osídľovať more bez toho, aby dochádzalo k jeho ohrozeniu, a zároveň tak redukovať hustotu osídlenia v metropolách.

Projekty domov, hotelov či menších rezidenčných štvrtí plávajúcich na vode sú dnes celkom bežné. K návrhom veľkých plávajúcich miest sa však odhodlá len hŕstka architektov. K takým patria aj členovia dánskeho ateliéru BIG, ktorým sa podarilo šokovať nápadom na realizáciu Oceanix City – mesta budúcnosti na mori. 

Zdroj: www.oceanix.org

Nový trend v realizácii inteligentných miest

S požiadavkou návrhu projektu plávajúceho mesta prišla spoločnosť Oceanix, po ktorej má byť mesto budúcnosti aj pomenované. Vedenie ňou chce nastoliť nový „trend“ v budovaní smart cities. V tomto prípade však zachádza poriadne ďaleko a chystané mesto budúcnosti plánuje vybudovať ako komplex viacerých obytných jednotiek plávajúcich priamo na vode. To má byť zároveň odpoveďou na rastúce obavy z postupného zvyšovania hladiny oceánov.

Zdroj: www.oceanix.org

Kompletne vybavené mesto až pre 10 000 ľudí

Podstatou návrhu je vytvorenie niekoľkých malých plávajúcich dediniek, ktoré sa spoja do 1 mesta. Každá z takýchto dediniek bude tvorená 6 objektmi, ktoré majú byť akousi základnou jednotkou celého komplexu. Ten na seba vezme podobu uceleného hexagonu tvoreného práve týmito dedinkami. V nich nebudú len obytné moduly, ale aj predajne a občianska vybavenosť. Vďaka tomu sa z Oceanix City môže stať kompletne vybavené mesto pre 10 000 ľudí. 

Zdroj: www.oceanix.org

Ochrana životného prostredia v hlavnej úlohe

Cieľ vybudovať moderné smart city, ktoré sa dokáže prispôsobiť klimatickým nárokom, sa spája aj s dôrazom na ekológiu. Tvorcovia návrhu nezabudli na solárne panely, systémy pre využitie dažďovej vody či čističky odpadových vôd. V pláne je aj vznik veľkej farmy, ktorú doplní špeciálna vegetačná zóna s najvyšším stupňom ochrany. Vďaka týmto prvkom sa tak mesto stane maximálne sebestačným a nezávislým.  

Zdroj: www.oceanix.org

Projekt upútal po všetkých svojich stránkach. Kým laická verejnosť oceňuje nápad života na mori, odborníci vyzdvihujú snahu hľadať riešenie, ako sa prispôsobiť budúcim klimatickým zmenám a stále vyšším nárokom na trvalo udržateľnú výstavbu. Návrh si tak okamžite získal pozitívnu odozvu, s čím vzrástli aj očakávania, no tie bude musieť naplniť samotná realizácia.

Zdroj: www.oceanix.org

 

Zdroj: www.oceanix.org

Zdroj foto zdroj: www.oceanix.org

Diskusia

Podobné články

Projekt Kolísky pokračuje vo vytváraní novej štvrte v Záhorskej Bystrici

Projekt Kolísky pokračuje vo vytváraní novej štvrte v Záhorskej Bystrici

Mestská časť Bratislavy, Záhorská Bystrica, sa postupne rozrastá. Mnohých láka svojou kľudnou, zatiaľ stále vidieckou atmosférou. Charakter prostredia navyše výrazne dotvára príroda, zastavané územie sa nachádza v tesnom kontakte Malých Karpát. Pôvodnú zástavbu tvorili hlavne sedliacke domy, posledné roky tu vyrastajú aj kompletne nové súbory s nízkopodlažnými rezidenciami.

...
Instatektúra – keď stavby zbierajú lajky na Instagrame

Instatektúra – keď stavby zbierajú lajky na Instagrame

Stavba nemusí byť unikátnym dielom, hlavne nech vyzerá skvele na „selfie“ a nazbiera čo najviac lajkov. Práve takto myslia architekti, ktorí prepadli tzv. instatektúre. Mnohé z ich výtvorov majú od najkrajších stavieb sveta ďaleko, no umenie dobre zachyteného selfie z nich dokáže spraviť instagramový hit. Tým sú však aj vrcholové stavebné diela, ktoré boli postavené ešte dávno pred zrodom Instagramu.

...