Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Realitné fórum sa venovalo trendom v parkovaní, legislatíve i rezidenčnom sektore

  • Tlačiť
  • 12. 04. 2018
  • Zdieľaj na Facebooku 0

Na prvom ročníku odbornej konferencie Realitné fórum sa odborníci z oblasti realít venovali aktuálnym otázkam v štyroch blokoch. Kľúčovými témami boli koncepcia v doprave a parkovaní, nová legislatíva v realitnom práve, riešenia Smart City pre Bratislavu a trendy v rezidenčnom developmente. Partnerom konferencie bol aj portál Nehnuteľnosti.sk.

Realitné fórum privítalo 10. apríla 2018 v hoteli Austria Trend Hotel v Bratislave viac ako 120 účastníkov a 14 prednášajúcich renomovaných v rôznych oblastiach sveta realít. Konferencia nadviazala na  Real Estate Forum a správne zasiahla horúce témy tohto roka, čo potvrdila aj spontánna diskusia v každom zo štyroch blokov.

Fórum otvoril primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a prezentoval priority, ktoré bude hlavné mesto v najbližšom období riešiť. Otvoril tak prvú z aktuálnych tém, ktorou je doprava a parkovanie v našej metropole. K tomu, ako by mala vyzerať efektívna doprava a parkovacia politika v meste, ktoré aspekty je potrebné naliehavo riešiť a ako si vziať príklad z iných európskych miest, sa vyjadrovali Ján Palenčár, prezident NARKS, hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad a zástupcovia developerov Martin Marko z HB Reavis a Pavel Pelikán z J&T Real Estate.

Záujem účastníkov vyvolal aj druhý blok Realitné právo a dane. Zmeny v Obchodnom zákonníku a možnosti i úskalia aktuálnej legislatíve, ktoré budú vplývať na realitný trh vysvetlili odborní poradcovia Soňa Hanková z EY Law, Richard Panek z EY Tax a Robert Daniš z advokátskej kancelárie Wilsons.

Popoludňajší blok otvoril diskusiu o „smart“ riešeniach, ktoré sú potrebné, aby sa Bratislava stala mestom s inteligentnou infraštruktúrou. O komunikácii, prepájaní funkcií a potrebe vyhodnocovania údajov hovoril moderátor panelu Pavel Bartošík z realitnej kancelárie Wentons, hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad a zástupcovia miestotvorných developerov HB Reavis a J&T Real Estate. Dotkli sa aj súvislostí s úrovňou využívania eGovernmentu na Slovensku.

Posledný odborný blok sa niesol v duchu očakávania hodnotení a predpovedí vo vývoji trhu obytných projektov. Napriek prísnejším opatreniam vo financovaní bývania zo strany bánk sú štatistické ukazovatele v tejto oblasti trhu optimistické. Analýzy prezentované analytikmi Mikulášom Cárom z NBS a Martinom Lazíkom, analytikom portálu Nehnuteľnosti.sk ukazovali, že záujem o nehnuteľnosti stále trvá, hoci sa zmiernil jeho rast. Rezidenčný trh je podľa odborníkov v dobrej kondícii a udržiava si uspokojivú rovnováhu, ktorú by nemalo v blízkej budúcnosti narušiť „prehrievanie“ ani náhly útlm. Martin Lazík na grafoch ukázal, že rast cien nehnuteľností u nás je ťahaný mestami mimo západného Slovenska. „Intenzívny rast cien je v Košiciach, Banskej Bystrici, Prešove, Trenčíne a Žiline, a to oveľa rýchlejší ako v Bratislave, Trnave alebo Nitre. Mimochodom hypotéky sa na úverovaní nehnuteľností podieľajú „iba“ 10 miliardami eur a ostatné formy financovania 15 miliardami eur,“ uviedol M. Lazík. Trendy mierneho rastu potvrdili aj ostatní spíkri panelu Filip Žoldák zo spoločnosti Herrys, Ján Palenčár, prezident NARKS a Ivan Rolný z ITB Development.

Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk

Mikuláš Cár, Národná banka Slovenska

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Nehnutelnosti.sk na Facebooku