Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Top 10 najpopulárnejších filmových miest v Taliansku

Top 10 najpopulárnejších filmových miest v Taliansku

Máloktorá krajina sa môže pochváliť takou pestrou paletou prírodných krás, architektúry a emócií, ako Taliansko. Cítia to aj režiséri a scenáristi svetovej kinematografie, vďaka nim sa mnohé talianske miesta a budovy stali nesmrteľnými. Ktorý z týchto filmov vás chytí za srdce a prinúti ísť na dovolenku do Talianska?

10. Inferno - Florencia

Tretí diel mystického pátrania podľa Dana Browna Inferno (2016) síce nedosiahol popularitu prvého filmu Da Vinciho kód, ale zato vás dokonale prevedie všetkými zákutiami krásnej Florencie a dielom florentského rodáka spisovateľa Danteho. Ak sa chcete vydať po stopách známeho symbolológa Roberta Langdona v podaní Toma Hanksa a , dnes vám to mestské cestovné kancelárie umožnia. Každý deň od apríla do októbra si na turistickej prehliadke „Inferno“ môžete vychutnať majestátne priestory Palazzo Vecchio, mestskej radnice vo Florencii, fresky bohaté na alegorické postavy a skryté významy, prechádzku záhradou Mediciovcov či Danteho posmrtnú masku.

Zdroj: florencetown.com

Zdroj: imdb.com

Zdroj: wearemoviegeeks.com

9. Talentovaný pán Ripley - Ischia

Veľká časť dômyselného príbehu s hviezdnym obsadením, v ktorom sa zapletáme do intríg diabolského Matta Damona s nevinnou tvárou, sa odohráva na pozadí Talianska šesťdesiatych rokov minulého storočia. Zápletka sa rozvinie vo fiktívnom letovisku „Mongibello“, kde sa Tom Ripley prilepí na bohatý mladý pár Jude Law a Gwyneth Paltrow, ktorí tam trávia dovolenku. Malebné prostredie v skutočnosti režisér vykúzlil na prekrásnom ostrove Ischia, najväčšom z troch sopečných ostrovov v Neapolskom zálive, a susednom ostrove Procida. Na oba ostrovy sa dostanete trajektom zo samotného Neapola a môžete si vychutnať neuveriteľný pohľad na Castello Aragonese. Je to ikonický symbol Ischie s pôsobivou kombináciou strážnych veží, kostolov a kláštorov s romantickým vrcholom - barokovou katedrálou dell'Assunta.

Zdroj: fodors.com

Zdroj: grailed.com

8. Lúpež po taliansky - Benátky

Geniálny plán lúpeže tímu profesionálnych zlodejov Lúpež po taliansky (2003, The Italian Job) majstrovsky využíva čarovné interiéry starých benátskych budov, ale aj chronicky známe exteriéry obľúbených mostov či Piazza San Marco. Originálny príbeh zveril režisér E. Gary Gray do rúk skvelých hercov, ako Edward Norton, Donald Sutherland, Mark Wahlberg či Charlize Theron. Potešil ich i divákov divokou naháňačkou na motorových člnoch po kanáloch, akú Benátky určite ešte nezažili. Keď si budete mestečko vychutnávať, toto radšej neskúšajte...

Zdroj: fineartamerica.com

Zdroj: pinterest.com

7. Star Wars: Epizóda I a II – Reggia di Caserta, Neapol

Kráľovský palác v Caserte musí byť povedomý divákom nielen z Anjelov a démonov a Mission Impossible, ale hlavne fanúšikom Star Wars. Práve tu si totiž v epizódach I a II založila svoje sídlo Galaktická republika. Kráľovský palác blízko Neapola v roku 1752 inšpirovaný Versailles naozaj ponúka úžasné priestory pre pôsobivé ceremónie galaktickej rady, ale aj pre súboje rytierov Jedi so svetelnými mečmi. Keď si budete tento poklad svetového dedičstva UNESCO a ohromujúcej barokovej architektúry obzerať, nezabudnite, že tu strávil dlhý čas režisér George Lucas aj so svojimi hercami Liamom Neesonom, Ewanom McGregorom a Natalie Portmanovou.

Zdroj: depositphotos.com

Zdroj: vesuviolive.it

Zdroj: susanspiritusgallery.com

6. Krstný otec - Sicília

Natáčanie mafiánskej ságy v roku 1972, v ktore starý Don Corleone (Marlon Brando) vychováva svojho najmladšieho syna Michaela (Al Pacino) k zodpovednosti k svojej rodine, nemohlo obísť pravlasť mafiánskych rodov – Sicíliu. Magické mestá a budovy najväčšieho a najvznešenejšieho ostrova Stredozemného mora nás fascinujú dodnes. Turistickí sprievodcovia vám radi ukážu legendárny Bar Vitelli v meste Taormina, v ktorom Michael stretol svoju budúcu manželku Apolóniu, pozoruhodný kostol v mestečku Savoca, kde mali svadbu, ale aj prekrásny Teatro Massimo v historickom centre Palerma, kde v treťom diele spieval Michaelov syn a jeho dcéra zomrela na schodoch divadla. A keď už budete na tej Sicílii, nezabudnite si pozrieť aj pláž Trapani, kde natáčala v 2004 „Dannyho dvanástka“ plážové scény s Georgom Clooneym, Bradom Pittom a Juliou Roberts.

Zdroj: clickandgo.com

Zdroj: tripadvisor.co.nz

Trapani Beach, zdroj: italia.it

5. Twilight Saga: Nov - Volterra

Všetci vieme, že v Taliansku sa upírom dobre darí. Potvrdila to aj druhá časť ságy Twilight (2009, New Moon). V tomto filme prišiel obľúbený upír Edwarda (Robert Pattinson) do ústrednej centrály najstarších upírov na svete – do pôvabného starého toskánskeho mesta Volterra. Popularita mestečka po premietaní filmu prudko stúpla a dnes sa každý turista chce odfotiť pred mestskou vežou na námestí, kde sa Edward v zúfalstve chcel odhaliť a vydať do rúk smrti. Okrem povinných upírskych miest však odporúčame prehliadku všetkých stredovekých zákutí mesta, je naozaj jedinečné.

Zdroj: italymagazine.com

Zdroj: twilightsaga.fandom.com

Zdroj: italyguides.it

4. Pod toskánskym slnkom - Cortona

Mnohých z nás pochytila túžba navštíviť Taliansko práve pri tomto filme z roku 2003. Keď sa Američanka Frances (Diane Lane) impulzívne rozhodne kúpiť vidiecku toskánsku vilu, všetci jej závidíme. Vilu, v ktorej sa film natáčal si však aj dnes môžeme pozrieť. Táto nehnuteľnosť zo 16. storočia leží neďaleko od centra stredovekého mesta Cortona, v dedinke Bramasole. Okrem nej si v Bramasole môžeme pozrieť aj ďalší dom, v ktorom časť roka žije autorka príbehu, spisovateľka Frances Mayes zo San Francisca. Keď nebudete príliš hluční, obyvatelia dedinky vám ich obe radi ukážu.

Zdroj: hollywoodreporter.com

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: spellbindingitaly.com

3. Prázdniny v Ríme - Rím

Tento čiernobiely film je postaršieho dáta, natočili ho v roku 1953, natrvalo sa však zapísal nielen do zlatého fondu kinematografie, ale aj do dejín Večného mesta Rím. Príbeh princeznej Anny s neodolateľným školáckym šarmom Audrey Hepburn, ktorú akože inkognito sprevádza po talianskej metropole fešný americký novinár Gregory Peck, mal už mnoho obnovených verzií a variácií, ani jednej sa však nepodarilo prekonať originál, ani počet nominácií (10) na Oscara. Vo svojej dobe tiež prudko spropagoval Rím ako romantické mesto a niektoré miesta, ktoré princezná a novinár navštívili, sú dodnes legendárne. Trasu po stopách Audrey Hepburn si môžete urobiť aj vy, objavíte nielen historické pamiatky ako Forum Romanum či baziliku Di Santa Maria, ale aj kaviarne pri Pantheone a Castel Sant'Angelo, kde sa odohrávali kľúčové scény príbehu.

Zdroj: wyza.com.au

Zdroj: loquis.com

Zdroj: tiquets.com

2. “Italské námluvy“ - Positano

Táto milá romantická komédia sa síce uvádza pod slovenským názvom „Láska na úteku“, ale my sme ju v telke nikdy nevideli inak, len ako českú verziu Italské námluvy (1994, Only You). K úspechu tohto filmu by úplne stačil pútavý a vtipný príbeh Američanky Faith, hľadajúcej svojho osudového muža Damona Bradleyho, ktorého jej pred rokmi predpovedala veštica, a dvojica mladých sympatických predstaviteľov, akými sú Marisa Tomei a Robert Downey Jr. Oni však navyše putujú naprieč celým Talianskom po tých najromantickejších miestach krajiny a tak vytvoria doslova Road Movie pre zamilovaných. Vo filme môžete vidieť pôvabné hotely, uličky a námestia Ríma, Benátok, San Gimignana či Sieny, ale najpôsobivejšie sú exteriéry v mestečku Positano v Neapolskom zálive na západnom pobreží.

Zdroj: needanotherholiday.com

Zdroj: ceskatelevize.cz

1. Sladký život – Fontána di Trevi, Rím

Film La Dolce Vita (1960) je jasným príkladom, že niektoré scény a filmové miesta prežijú režiséra, hercov i scenár, nech by bol akokoľvek dobrý. Dnes mnohí ľudia nemajú ani tušenie, kto bol Marcello Mastroianni či Anita Ekberg, meno Federica Felliniho im možno niečo matne pripomína. Keď však idú na výlet do Ríma, majú neodolateľné nutkanie okúpať sa vo fontáne di Trevi. Prečo? Felliniho film Sladký život bol vo svojej dobe revolúciou. Rozprával príbeh bulvárneho novinára Marcella Rubiniho (Marcello Mastroianni), ktorý ako pozorovateľ prechádza kaleidoskopom erotických škandálov, divokých večierkov v rímskych vilách a zámkoch, zvrhujúcich sa na orgie. Jednou z najpôsobivejších scén bolo novinárovo nočné extempore vo fontáne di Trevi s americkou sexbombou Sylviou (Anita Ekberg), ktorá sa v nej kompletne okúpala. Katolícka cirkev film v tom čase dokonca zakázala, priepustkou do kín preň však bola Veľká cena na MFF v Cannes 1960, ktorá z neho urobila kasovo najúspešnejší Felliniho snímok. Čo povedať na záver? Pri Fontáne di Trevi dnes už ťažko nájdete minútku, keď okolo nej nie sú davy turistov, navyše pokuta za kúpanie v nej je 450 €.

Zdroj: thefoodjourneyblog.wordpress.com

Zdroj: booking.com

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, thelocal.it, danassanctuary.wordpress.com, livitaly.com

Zdroj foto: wearemoviegeeks.com, imdb.com, florencetown.com, grailed.com, fodors.com, fineartamerica.com, ciaobella.co, pinterest.com, depositphotos.com, vesuviolive.it, susanspiritusgallery.com, italia.it, clickandgo.com, italiexplained.com, tripadvisor.com, italymagazine.com, twilightsaga.fandom.com, italyguides.it, cortonamia.com, hollywoodreporter.com, spellbindingitaly.com, tiquets.com, loquis.com, unsungfilms.com, csfd.cz, ceskatelevize.cz, needanotherholiday.com, italy-travels.it, thefoodjourneyblog.wordpress.com

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články