Budúci rok zaplatíte v mestách vyššie dane z nehnuteľností, pozrite sa, o koľko sa zvýšia

Budúci rok zaplatíte v mestách vyššie dane z nehnuteľností, pozrite sa, o koľko sa zvýšia

Takmer všetky slovenské mestá a obce zvýšia v budúcom roku dane z nehnuteľností a poplatky za odpad, niektoré zavádzajú poplatok za rozvoj. Dôvodom je dlhodobé podhodnotenie príjmov, ktoré dostávajú od štátu a niekoľko nových zákonov, ktoré majú dopad na rozpočet samospráv.

Posledné mesiace v roku prinášajú postupne správy o zvyšovaní dane z nehnuteľností pre občanov i podnikateľov vo všetkých krajských mestách na Slovensku, pripája sa k nim aj väčšina menších miest a obcí. V krajských mestách sa zvýšenie daní pohybuje od 25 % až do 180 %, jednotlivé mestá však vychádzajú z rôznych základov.

Koľko si priplatia majitelia bytov

Pri prepočte na priemerný byt s plochou 70 m2 sa najmenej zvýši daň z nehnuteľnosti v Prešove, približne o štvrtinu. Najväčší skok zas zaznamenali v Trnave, kde si za taký byt priplatia viac až o 180 %. Veľké zvýšenie, asi 150 %, ohlásila aj Žilina, ale tam mali niekoľko rokov daň veľmi nízku, takmer o 75 % nižšiu ako v ostatných krajských mestách.

Tabuľka

Predpokladaný rast dane z nehnuteľnosti v € za rok, prepočet na byt s rozlohou 70 m2Najväčší rozruch spôsobilo vyhlásenie novej výšky daní v hlavnom meste, ku ktorému došlo len pár dní pred Vianocami. S procesom zvyšovania nesúhlasili niektorí mestskí poslanci a tiež veľké podniky v Bratislave, ako Volkswagen či Slovnaft. Vedeniu mesta vyčítali, že zvyšovaniu dani nepredchádzala diskusia a neexistuje ani dosahová štúdia. Primátor Matúš Vallo argumentoval, že Bratislava na rozvoj peniaze potrebuje, k zvýšeniu dane z nehnuteľnosti je mesto nútené každodennou realitou. Tvrdí, že sa možno zdá, že ide o rýchle rozhodnutie, ale predchádzali tomu týždne diskusií na meste. Nové sadzby daní v Bratislave budú rôzne, a to v závislosti od typu nehnuteľnosti a jej lokality. Pásma budú štyri od A po D. Najväčšie budú v pásme D, a to v mestskej časti Staré Mesto a v lokalite Nivy.

Prečo sa dane z nehnuteľností zvyšujú

Dôvodov pre zvyšovanie daní je niekoľko a primátori zhodne uvádzajú, že nemajú na výber. Zvýšené príjmy samospráv podľa nich v roku 2020 nebudú stačiť na poskytovanie verejných služieb a investícií a zároveň aj na financovanie vládnych opatrení, ktoré boli v tomto roku schválené a ťarcha ich výkonu ostala na mestách a obciach.

Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda upozorňuje, že keď sa v roku 2011 uskutočnila reforma verejnej správy, vrátane fiškálnej decentralizácie, na samosprávy síce prešli kompetencie aj s balíkom peňazí od štátu, no nie v dostatočnej výške. „Nikdy nebol zrealizovaný komplexný audit verejnej správy, ktorý by ukázal, čo výkon tej-ktorej kompetencie štátnej správy a územnej samosprávy reálne stojí,“ hovorí Sloboda.

Navyše každý rok dochádza k situáciám, že v parlamente prejdú novely zákonov, ktoré majú dopady na rozpočty miest a obcí a tieto náklady nie sú kompenzované navýšením príjmov či novým systémovým zdrojom príjmov. Tento rok ich pribudlo pomerne dosť. Mestá sú podľa novej chodníkovej novely zodpovedné za údržbu chodníkov v zime. Novými položkami sú tiež obedy zadarmo v školách a školských zariadeniach a zavedenie rekreačných poukazov (išlo o návrhy z dielne Smeru a SNS). Riešiť treba tiež povinnosti z novely o základných požiadavkách na bezpečnosť detských ihrísk, či zvyšovanie platov v samospráve. Od júla sa tiež zvýšilo životné minimum, čím došlo aj k zvýšeniu napríklad daňového bonusu na dieťa. Od budúceho roka bude uplatnenie si daňového bonusu ročne tvoriť sumu 272,64 eur na každé jedno vyživované a nezaopatrené dieťa. Zvýšila sa aj nezdaniteľná časť základu dane, z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Výdavky menších miest tieto zákony zvýšili rádovo o státisíce a krajských miest o milióny eur.

Dane z nehnuteľností sú nízke

Hoci daňovo-odvodové zaťaženie práce na Slovensku je v porovnaní s inými krajinami vysoké, výnosy z miestnych daní, špeciálne z dane z nehnuteľností, sú v porovnaní s inými vyspelými krajinami oveľa nižšie. Podľa štatistiky OECD za rok 2017, ktorá vyhodnocuje celkový výber dane v pomere k HDP, u nás vyberáme len štvrtinu európskeho priemeru. „Slovensko má tretiu najnižšiu hodnotu 0,424 percenta, jednoduchý aritmetický priemer za všetky krajiny je 1,944 percenta,“ vysvetľuje analytik inštitútu INEKO Matej Tunega. V minulosti odporúčali Slovensku zvýšiť dane z nehnuteľnosti aj Medzinárodný menový fond a Európska komisia. Vyššia daň z nehnuteľnosti je pre hospodársky rast menej škodlivá ako napríklad rast dane z príjmu.

Poplatok za odpad nekryje reálne náklady

Mnohé naše samosprávy miestne dane a komunálny poplatok za odpad nezvyšovali dlhé roky, keďže ide o nepopulárny krok. O to väčší problém je zrazu zvyšovať dane skokovo, o desiatky percent. Špecifický je komunálny poplatok za odpad. Keďže nejde o daň, ale o poplatok, mal by byť stanovovaný v takej výške, aby výnosy z neho pokrývali výdavky samosprávy súvisiace s odvozom, spracovaním a likvidáciou odpadov. „Väčšina samospráv toto nerešpektuje a komunálny poplatok za odpad stanovuje ako nižší a následne dotuje odpadové hospodárstvo z iných príjmov do rozpočtu. Terajším zvyšovaním tohto poplatku sa len približujú realite, teda skutočným nákladom za službu,“ zdôrazňuje Dušan Sloboda.

Slovensko ako celok neplní dostatočne rýchlo svoje záväzky voči EÚ v odpadovom hospodárstve. Preto v ostatnom čase došlo k novelizovaniu zákona o odpadoch, výsledkom čoho je väčší tlak na samosprávy, ktoré by pod hrozbou sankcií mali zvýšiť podiel separovania a recyklácie odpadov a znižovať objem odpadov ukladaných na skládky. S tým súvisia očakávané ďalšie výdavky samospráv, aj preto sme dnes svedkami významného rastu komunálnych poplatkov za odpad v mnohých našich samosprávach.

Zdroj: SITA, TASR, dennikn.sk, sme.sk

Zdroj foto: Novostavby.sk

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Trendy mestské bývanie: Inšpirovala industriálna éra vychytenej lokality

Trendy mestské bývanie: Inšpirovala industriálna éra vychytenej lokality

V pražskej štvrti Karlín bol v minulom roku dobudovaný štýlový bytový dom Iconik od Karlín Group. Jeho návrh má potenciál obstáť aj v hodnotení o pár desiatok rokov. Autori z pražského ateliéru edit! totiž hľadali námety v miestnej vývojovej ére, ktorá sa výrazne podpísala na obraze lokality. Ako inšpirácia poslúžila dnes trendy a zároveň nadčasová industriálna estetika.

...
Útulný horský hotel: Objavíte v ňom miestne i recyklované materiály

Útulný horský hotel: Objavíte v ňom miestne i recyklované materiály

Tvorcovia aparthotela Lesní stráně sa veľmi príhodne zamerali na vytváranie inej, ako dobre zažitej atmosféry bežných dní. Koncept rekreačného zariadenia z portfólia spoločnosti DOMOPLAN vystavali na dobrom základe. Je ním miesto, sľubujúce dovolenkové zážitky, kľudné, obklopené prírodou a pritom uložené v blízkosti lyžiarskeho strediska. 

...
S ikonami v dohľade: V centre Bratislavy vzniká nové komfortné bývanie

S ikonami v dohľade: V centre Bratislavy vzniká nové komfortné bývanie

Náležitú podobu, hodnú svojho umiestnenia, by mala získať ďalšia dlhodobo nevyužívaná plocha situovaná v centrálnej polohe hlavného mesta. Projekt Florian Residence z portfólia Alto Real Estate bol naplánovaný v blízkosti pomerne veľkolepých stavieb. Jedným z reprezentantov je napríklad výrazný komplex Národnej banky Slovenska, priamo vedľa ktorého boli rozbehnuté stavebné práce na prvej rezidenčnej etape so 73 bytmi.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon