10 miest, ktoré zachytili navždy slávni maliari na obrazoch | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
10 miest, ktoré zachytili navždy slávni maliari na obrazoch

10 miest, ktoré zachytili navždy slávni maliari na obrazoch

Na slávne obrazy sa chodia tisícky návštevníkov pozerať do galérií, pritom niektoré z nich by si mohli pozrieť aj v skutočnej realite. Určiť presný objekt diela je však často veľmi komplikované. Je ich pomerne málo a po nástupe kubizmu pred 1. svetovou vojnou začalo umenie smerovať k abstrakcii a tak je rozoznať skutočné miesto z obrazu veľmi ťažké. Pri týchto desiatich maľbách však nie je pochýb, domčeky, kostoly a mosty sa tak navždy zapísali do histórie a dejín umenia.

Café Terrace v noci od Vincenta van Gogha (Arles, Francúzsko)

Vincent van Gogh žil vo francúzskom meste Arles viac ako rok a vytvoril tam niektoré zo svojich najslávnejších diel. Práve v Arles však slávny umelec utrpel svoj povestný psychický kolaps a prišiel pri ňom o ucho. Obraz Café Terrace v noci namaľoval začiatkom jesene 1888, asi štyri mesiace pred osudným incidentom. Dnes môžu návštevníci sedieť v samotnej kaviarni, ktorú Van Gogh zvečnil.

Foto: Universal History Archive / Getty Images / iStock / Getty Images

Christinin svet od Andrewa Wyetha (Cushing, Maine USA)

Obraz Christina's World, dokončený v roku 1948 americkým umelcom Andrewom Wyethom, sa stal jedným z najznámejších obrazov 20. storočia. Umelec trávil leto v blízkosti domu a všimol si, ako sa dievča zo susedstva, Anna Christina Olson, ktorá mala degeneratívnu nervovú chorobu, plazí k svojmu domovu. Maľba zobrazuje oba objekty v opačných rohoch, čo umožňuje divákovi zachytiť rozstup vzdialeností. Dnes je dom Olsonovcov, ktorý sa nachádza v meste Cushing v Maine, USA, otvorený pre verejnosť a bol obnovený tak, aby zodpovedal vzhľadu na maľbe potom, čo bol vyhlásený za národnú historickú pamiatku.

Foto: The Museum of Modern Art / Licensed by SCALA / Art Resource, NY / David Litschel / Alamy

Kostol v Auvers - Vincent van Gogh (Auvers-sur-Oise, Francúzsko) 

Van Gogh počas svojho krátkeho pobytu v Auvers-sur-Oise denne maľoval. Návštevníci mestečka asi hodinu na sever od Paríža, sa môžu prechádzať mestom plným pamiatok, ktoré holandský maliar zachytil pár ťahmi štetca. Kostol v Auvers, jedno z najslávnejších diel Van Gogha, bol maľovaný počas posledných mesiacov jeho života. Samotný kostol sa nachádza veľmi blízko miesta jeho posledného odpočinku.

Foto: Peter Barritt / Alamy / E.J. Baumeister Jr. / Alamy

Impresia Východ slnka od Clauda Moneta (Le Havre, Francúzsko)

Začiatkom roku 1873 bol impresionizmus termín, o ktorom nikto nikdy nepočul. Na konci toho roku to bolo hnutie, ktoré malo zmeniť priebeh histórie. Jedným z dôvodov bolo maliarske dielo Clauda Moneta Impression, Sunrise, ktoré zobrazuje lode plávajúce do prístavu v Le Havre v severnom Francúzsku. Druhým dôvodom bola kritika Louisa Leroya k tomuto dielu. „Impresia tam je, to som si istý. Len som si tak hovoril, kým som bol ohromený, aká sloboda, aké ľahké spracovanie! Predbežná kresba vzoru tapiet je viac dokončená, ako táto prímorská krajina. “ Takto vznikol názov umeleckého smeru.

Foto: Heritage Images / Getty Images / Kenzo Tribouillard / Getty Images

Au Lapin Agile od Pabla Picassa (Paríž)

Na prelome storočia sa Pablo Picasso presťahoval z Barcelony do Paríža. Pre umelca narodeného v Španielsku to však nebolo ľahké. Väčšinu svojich prvých rokov sa prebíjal ako chudobný umelec v bohémskej komunite na Montmartre. Tam strávil Picasso a jeho kreatívni priatelia nespočetné hodiny v bare Lapin Agile. Na maľbe je v popredí Picasso v podobe harlekýna, v jeho alter ego. V pozadí je majiteľ baru, Frédéric Gérard, ktorému Picasso obraz daroval. Medzi oboma mužmi je Germaine Pichot, Picassov priateľ,  ktorý v roku 1901 spáchal samovraždou. 

Foto: Art Library / Alamy / Brian Jannsen / Alamy

Hviezdna noc nad Rhône od Vincenta van Gogha (Arles, Francúzsko)

Milovníci umenia môžu tušiť, že miesto zobrazené na ikonickej maľbe (1888) maliar často navštevoval, keďže bolo asi 500 metrov od Žltého domu, kde počas pobytu v Arles býval. Maľba vznikla počas umelcovho tvorivého obdobia, iba niekoľko mesiacov pred psychickým zrútením a vstupom do duchovného azylu vo francúzskom St. Remy.

Foto: Universal Images Group / Getty Images / Getty Images

Malá ulica od Johannesa Vermeera (Delft, Holandsko)

O presnom umiestnení slávneho diela Johannesa Vermeera The Little Street z roku 1658 sa stále veľa diskutuje. Mnoho historikov umenia sa však zhodlo na tom, že obraz spodobňuje pouličnú scénu v holandskom meste Delft, sídle mnohých umelcov. Táto teória získala veľkú vierohodnosť, keď sa potvrdilo, že na tejto ulici žila Vermeerova matka a sestra, práve oproti scéne, ktorú vytvoril.

Foto: Fine Art / Getty Images / Bas Czerwinski / Getty Images

Most Langlois v Arles Vincent van Gogh (Arles, Francúzsko)

Hoci niektorí historici umenia tvrdia, že obyvatelia Arles spísali petíciu za vyhostenie Van Gogha z mesta, maliar napriek tomu trávil veľa času ich zachytávaním na obrazy, ktoré vytvoril. Na tomto diele perie skupina miestnych žien bielizeň v kanáli, ktorý premosťuje most Langlois, ktorý tam stojí dodnes.

Foto: Hulton Archive /  Alamy / Danita Delimont / Alamy

Lekná od Clauda Moneta (Giverny, Francúzsko)

Asi hodinu na severozápad od Paríža je mesto Giverny. Určite by ho mnoho ľudí nepoznalo, keby sa tam v roku 1883 nepresťahoval Claude Monet. Vo svojom prekrásnom dome, ktorý môžu návštevníci navštíviť aj dnes, vytvoril francúzsky impresionistický umelec niektoré zo svojich najslávnejších diel, vrátane Série Lekná. Tieto záhrady, rybník a mosty sa nachádzali na Monetovom pozemku, takže mal dostatok času na opätovné zachytávanie scény, čo urobil asi 250-krát.

Foto: Ian Dagnall / Alamy / Neil McAllister / Alamy 

Le Moulin de la Galette od Vincent van Gogh (Paríž)

Vo februári 1886 sa Vincent van Gogh náhle presťahoval z belgických Antverp do Paríža. Holandský umelec sa presťahoval do domu svojho brata Thea. Vincent sa v Paríži pustil do experimentov s výraznejšími farbami. Prechádzal sa ulicami svojho nového mesta a maľoval množstvo scén, na ktoré narazil. Jednou z nich bol Le Moulin de la Galette, ktorý sa nachádzal v Montmartre, v tej istej štvrti, v ktorej vtedy žil jeho brat.

Foto: Peter Horree / Alamy / Didier Zylberbyng / Alamy 

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: Universal History Archive, Getty Images, iStock, The Museum of Modern Art, David Litschel, Alamy, Peter Barritt, E.J. Baumeister Jr., Heritage Images, Kenzo Tribouillard, Art Library,  Brian Jannsen, Universal Images Group, Fine Art, Bas Czerwinski, Hulton Archive, Danita Delimont, Ian Dagnall, Neil McAllister, Peter Horree, Didier Zylberbyng, aukro.cz

 

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

V ktorých mestách sveta sa žije najdrahšie

V ktorých mestách sveta sa žije najdrahšie

Určiť absolútneho víťaza súťaže o najdrahšie mesto na svete sa pokúša viacero štúdií či prieskumov. Spoločnosti zostavujúce takéto rebríčky však používajú inú metodiku, čoho výsledkom sú iné výsledky. Nižšie uvedené mestá sa však objavujú na horných pozíciách vo viacerých z nich, čo potvrdzuje, že ide o lokality s najvyššími nákladmi na život.

...
6 extra drahých hotelových apartmánov

6 extra drahých hotelových apartmánov

Na svete je viacero luxusných hotelov, ktoré sa neboja pýtať pár tisíc eur za jedinú noc. Apartmány, ktoré sa prenajímajú za takéto astronomické sumy, nájdeme od USA až po Čínu. 6 z nich, ktoré prinášame v tomto výbere, patrí vôbec medzi najdrahšie, aké boli kedy prevádzkované.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame