Slováci majú jedny z najvyšších nákladov na bývanie v EÚ, tento rok opäť porastúZdroj: Dreamstime

Slováci majú jedny z najvyšších nákladov na bývanie v EÚ, tento rok opäť porastú

Výdavky slovenských domácností na bývanie tvorili vlani viac ako štvrtinu z celkových mesačných výdavkov, čo nás zaraďuje na špičku Európskej únie. Tento rok nim pribudnú zvýšené ceny elektriny, plynu a daní z nehnuteľností.

V súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami energií budú výdavky slovenských domácností na bývanie v roku 2020 opäť rásť. „Nárast priemernej koncovej ceny elektriny bude na úrovni takmer 8 %. K tomu sa zvyšuje aj cena plynu. Aj napriek zásahu štátu stále 40 % domácností pocíti zvýšenie ceny takmer o 4 %,“ vysvetľuje analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková. Pripomína, že na zvýšení nákladov sa v roku 2020 podpíšu aj vyššie dane z nehnuteľností, ktoré zavádzajú viaceré samosprávy. Pri elektrine si domácnosti s vyššou spotrebou priplatia približne 2,6 eura mesačne. Pri menšej spotrebe je zvýšenie do jedného eura. Tí, ktorí odoberajú plyn na varenie a ohrev vody, si priplatia približne 60 centov mesačne.

Vyššie výdavky na bývanie majú len v Škandinávii

Kým pred viac ako desiatimi rokmi tvorili výdavky Slovákov na bývanie 14,3 % z celkových mesačných výdavkov domácnosti, vlani to bolo vyše štvrtiny. Rástli ceny elektriny, plynu aj celkového nájmu. V nákladoch na vodu, plyn, elektrinu a na ďalšie položky súvisiace s bývaním sú pred nami Fíni s 28,5 % a Dáni s 28,1 %. Za nami sú Francúzi, Veľká Británia, Švédsko či Česká republika. Podľa aktuálnych údajov štatistického úradu Eurostat je v prípade Slovenska využívaná energia na vykurovanie domácnosti, a to 68,3 %, nasleduje ohrev vody s 14,8 %, osvetlenie s 11,7 %, varenie s 5,6 % a klimatizácia s 0,1 %. Najviac využívame zemný plyn, a to v 64,5 %, nasleduje druhotné teplo s 26 %, elektrina s 5,7 %, obnoviteľné zdroje energie s 1,9 %, tuhé palivá s 1,4 % a ropné produkty s 0,4 %.

Bývanie zdraželo v celej Európe

Zo všetkých hlavných výdavkových položiek domácností práve bývanie zaznamenalo v rámci krajín EÚ najvýraznejší nárast výdavkov za posledných desať rokov, a to o viac ako percento. V rokoch 2008 až 2018 sa podiel bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív na celkových výdavkoch domácností najvýraznejšie zvýšil vo Fínsku, konkrétne z 23,7 % v roku 2008 na 28,5 % v roku 2018, pred Holandskom, kde sa zvýšil o 3,1 %, a Portugalskom s rastom o 2,7 %. Zaujímavosťou je, že patríme medzi krajiny s najdrahším bývaním aj napriek tomu, že Slovensko je jedným zo štátov, kde sa výdavky na bývanie za posledných desať rokov mierne znížili, a to o približne 3 %. „Ide o najväčší pokles nasledovaný Maďarskom, kde náklady na bývanie od roku 2008 klesli zhruba o 2 %,“ dodala L. Buchláková. V únii predstavujú výdavky na bývanie v priemere 24 % z celkových mesačných výdavkov. Nasleduje doprava, potraviny a nealkoholické nápoje, rekreácia a kultúra, reštaurácie a hotely.

Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Zdroj foto: Dreamstime

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Podobné články

Kontroverzné Lido pri Dunaji: Aký osud ho čaká a prečo sa názory rôznia

Kontroverzné Lido pri Dunaji: Aký osud ho čaká a prečo sa názory rôznia

Osud bývalého Lida na pravom brehu Dunaja patrí ku kontroverzným témam. Územie je pre zmysluplný rozvoj Bratislavy nepochybne cenné, na to ako s ním narábať, sa ale nazerá rôzne. Na jednej strane sa ukazuje ako ideálne na atraktívne rozšírenie centra mesta, zároveň sa však upozorňuje aj na prednosti jeho prírodného charakteru. V oblasti by mali nakoniec vyrásť developerské projekty spojené so známymi menami. Pozrite sa, ako bude vyzerať.

...
Ako zistiť, či je pre nás investícia do nehnuteľnosti výhodná? Vypočítajte si to. Ukážeme ako

Ako zistiť, či je pre nás investícia do nehnuteľnosti výhodná? Vypočítajte si to. Ukážeme ako

Investovanie do nehnuteľností na Slovensku je stále jednou z najatraktívnejších foriem zhodnocovania kapitálu. Stabilný rast cien, vysoký podiel vlastníctva a priaznivé podmienky financovania robia z tohto segmentu lákavú príležitosť pre skúsených aj začínajúcich investorov. Avšak, mnohí robia zásadné chyby, ktoré môžu investíciu výrazne znehodnotiť. Ako sa im vyhnúť a ako vypočítať, či je nehnuteľnosť skutočne výhodná?

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon