Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ako vznikali dva kontrastné domy v oskarovom filme Parazit

Ako vznikali dva kontrastné domy v oskarovom filme Parazit

Film Parazit kórejského režiséra Bong Joon Ho, ocenený štyrmi Oscarmi, vás od prvej chvíle vtiahne do deja. Hlavnú úlohu v ňom hrajú dve rodiny a ich dva dva domy, oba majstrovsky dotvárajú príbeh. Pozrite sa, ako boli vytvorené.

Po zhliadnutí kórejského filmu Parazit diváci uznávajú, že toto dielo si všetky svoje ocenenia právom zaslúži. Je ovenčený Zlatou palmou z filmového festivalu v Cannes a tiež štyrmi prestížnymi cenami Academy Awards – Oscarmi za najlepší film, najlepšieho režiséra, najlepší originálny scenár a najlepší medzinárodný hraný film. Film prekračuje svoj žáner, je zároveň zábavný, smutný i strašidelný a diváci pri ňom cítia verné zobrazenie doby, v ktorej dnes žijeme.

Zdroj: architecturaldigest.com

Príbeh o bohatých a chudobných názorne ilustrujú dve rodiny. Najprv sa stretneme s Kimovcami, podnikavou, ale nemajetnou matkou a otcom a ich vysokoškolsky vzdelaným synom a dcérou. Všetci žijú v malom suterénnom byte. Režisér pre nich vybral tento domov sčasti preto, že je realistický, nie je v jeho rodnej Južnej Kórei neobvyklý. Druhým dôvodom bolo, že skutočne odráža psychiku rodiny Kimovcov. „Stále sú spolovice nad zemou, takže majú nádej, že majú prístup k slnečnému žiareniu a ešte úplne nespadli do suterénu. Je to zvláštna zmes nádeje a strachu, že môžete padnúť ešte nižšie. Myslím si, že to skutočne zodpovedá tomu, ako sa protagonisti cítia,“ vysvetľuje režisér.

Zdroj: thespaces.com

Pre vytvorenie tohto miesta, ktoré sa malo na záver zničiť, dizajnér produkcie Lee Ha Jun navštívil a vyfotografoval prázdne mestá a potom ich verne skopíroval, keď staval preplnenú ulicu Kimovcov a ich stiesnený preplnený byt. Použil pri tom rekvizity zo skutočného života chudobných Kórejčanov, ako staré tehly či kočík na zber starého papiera. Výsledok bol úplne realistický. „Dokonca ani kórejské publikum si neuvedomilo, že dom bol postavený na zákazku,“ hovorí Bong.

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj: architecturaldigest.com

Do deja vzápätí vstupuje bohatá rodina Parkovcov a väčšina filmu sa odohráva v ich bombastickom dome. Tak ako polosuterén predstavuje spoločenskú pozíciu Kimovcov, ich elegantné moderné sídlo zosobňuje ich. Rodina podnikateľa Parka týmto domom chce všetkým ukázať, aký má vycibrený a sofistikovaný vkus. Prízemie a záhrada boli postavené na prázdnom pozemku, poschodie a suterén boli postavené v štúdiu. Vo filme sa skrýva množstvo tajomstiev a prekvapivých momentov, takže pri výbere dizajnu sa musela brať do úvahy jednoduchá logistika dejových zápletiek – vidí človek na pohovke pod stôl? Ak sa jedna postava plazí po schodoch, môže ju vidieť postava pri jedálenskom stole? Zároveň z estetického hľadiska však bolo cieľom vytvoriť taký dom, ktorým by sa mohol chvastať elitársky majiteľ.

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj: architecturaldigest.com

Ultramoderný dom bol podľa príbehu dielom vymysleného celebritného architekta Namgoonga, takže pri vytváraní priestoru musel produkčný dizajnér rozmýšľať skôr ako architekt. „Museli sme vziať do úvahy filmové faktory, ale tiež sme chceli vytvoriť taký reálny dom, aby publikum mohlo prijať myšlienku, že postavy v ňom skutočne žijú," hovorí. Výsledok bol jednoduchý, elegantný a moderný, s množstvom dreva, skla a čistých línií. Keď fiktívny architekt postavil dom, účelom obývacej izby bolo vyzdvihnúť záhradu. Dizajnér teda dal do priestoru obrovskú sklenenú stenu s výhľadom na dvor a vybavil ju minimom nábytkom s výnimkou jedinečného viacúrovňového konferenčného stolíka a štýlového gauča. „Chcel som, aby široká obývacia izba a veľká záhrada vyzerali ako jeden pôsobivý obrázok,“ hovorí.

Zdroj: architecturaldigest.com

Umelecké diela na stenách domu Parkovcov sú tiež symbolom ich postavenia a niektoré z diel, ktoré sa tu objavia, sú naozaj skutočné. Na jednej stene visí obraz lesa vyrobeného z drôteného pletiva z nehrdzavejúcej ocele zo série „Maya“ od kórejského umelca Seung-mo Park. Umelec vytvoril tiež originálny obraz mačiek špeciálne pre film.

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj: architecturaldigest.com

Obytný priestor Parkovcov predstavuje oveľa viac, než len dokonalý interiér. V dome číha niečo temné, čo privádza zápletku na úplne neočakávanú koľaj. Ich elegantný, vkusne zariadený a dokonale osvetlený dom vytvára kulisu tak, aby dejové zvraty vynikli. „V domoch by sme sa zvyčajne mali cítiť veľmi útulne a pohodlne. A keď je to ohrozené, vtedy cítime najväčší strach,“ dodáva režisér Bong Joon Ho.

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: mymodernmet.com, architecturaldigest.com, CJ ENM CORPORATION, BARUNSON E&A 

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články