Ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj

Ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj

Pri predaji nehnuteľnosti je vizuálna príprava priestoru kľúčová. Poradíme vám, ako pripraviť váš dom či byt na fotenie tak, aby urobil ten najlepší dojem.

Úlohou fotografie i videozáznamu je zaujať potenciálneho kupujúceho tak, aby pristúpil k dohode ďalšieho postupu. Pokiaľ ide o prvé dojmy, malé veci majú veľký význam, a oplatí sa venovať príprave pár dní a možno víkendov, aby vizuál pomohol predaju. Prinášame vám 7 bodov, podľa ktorých to zvládnete na jednotku.

1. Upracte a vyčistite

Môže sa to zdať samozrejmé, ale z praxe realitných maklérov vyplýva, že nie je. Nehnuteľnosť treba dôkladne upratať, pretože už mnoho záujemcov odradila špina a neporiadok. Aj v prípade fotografií a videa sú niektoré stopy viac než viditeľné a potrpia si na ne najmä ženy, ktoré často pri kúpe nehnuteľnosti majú rozhodujúce slovo. Je teda potrebné vykonať „jarné upratovanie“ – v prvom rade odstrániť všetky staré a nepotrebné veci, venovať ich charite, susedom alebo odniesť na zberný dvor. Nestačí len povysávať, je potrebné aj umyť okná zvonku i zvnútra, dvere (hlavne vstupné), zamerať sa na kuchyňu a kúpeľňu. Snažte sa odstrániť plesne a vodný kameň v dreze, na umývadle, vo vani a v toalete. Umyte riad a odložte ho, vytepujte alebo vymeňte staré koberce, zaveste čisté uteráky do kúpeľne. Ak je to potrebné, vymeňte záchodovú dosku za novú.

Zdroj: Dreamstime

2. Odstráňte osobné predmety

Nie je vhodné zaťažovať záujemcov o kúpu vecami, ktoré majú pre vás citovú hodnotu. Nepotrebujete aby vás kupujúci spoznal, ale aby si predstavil, ako sa mu v dome bude bývať. Odložte osobné fotografie, suveníry, cenné zbierky, starožitnosti, diplomy, magnetky, nálepky i pohľadnice. Ak je to vhodné, nahraďte ich obrazmi alebo fotkami všeobecnými. Pred fotením či filmovaním tiež odstráňte zubné kefky, holiace potreby a drobné predmety z poličiek.

3. Spriechodnite trasy

Táto úprava je obzvlášť dôležitá pri video prehliadkach, aby bol priechod kameramana po nehnuteľnosti bezbariérový. Častým problémom je zapratanie izieb nepotrebným starým nábytkom, o ktorý aj tak kupujúci nebude javiť záujem a izby tým vyzerajú menšie. Čo nepotrebujte, darujte alebo odložte mimo nehnuteľnosť (na chatu, do garáže, skladu), interiér tým získa vzdušnosť. Navyše, lepšie sa predávajú nehnuteľnosti s menším počtom kusov nábytku.

Zdroj: Nehnutelnosti.sk

4. Vykonajte potrebné opravy

Často sa stáva, že nehnuteľnosť potrebuje len pár hodín záujmu predávajúceho a vykonaním drobných opráv sa jej hodnota v očiach kupujúceho zvýši. Preverte a vykonajte najmä tieto opravy a údržbu:

  • Vymeňte nefunkčné žiarovky v lampách a očistite ich od prachu. Zabezpečte osvetlenie tmavých kútov a miestností.
  • Dajte do poriadku podlahy, najmä drevené. Prebrúste a nalakujte parkety. Odstráňte staré PVC podlahoviny. Steny a podlahy sú nosným predmetom záujmu kupujúcich v izbách.
  • Opravte vady rozvodov, kvapkajúce radiátory, kúrenie a vodovodné kohútiky.
  • Vymeňte poškodené tesnenie okolo vaní, spŕch a umývadiel.
  • Opravte steny a premaľujte ich neutrálnou, všeobecne príjemnou farbou, najlepšie bielou
  • Opravte prasknuté alebo rozbité okná.
  • Opravte zatekajúcu strechu.

5. Upravte okolie domu

Ak predávate dom, mal by kupujúceho zaujať už zvonku, preto sa snažte okolie maximálne spríjemniť. Odpracte staré nepotrebné rárohy, ostrihajte kríky a stromy, pokoste trávniky a odstráňte z nich smeti a zvieracie exkrementy, vysokotlakovým čističom, wapkou, očistite chodníky, fasádu a žľaby.

Zdroj: Dreamstime

6. Zabezpečte dostatočné svetlo

Fotenie alebo filmovanie sa najlepšie podarí za denného svetla, občas mu však treba pomôcť doplnkovým osvetlením. Nikdy nefoťte proti oknám a slnku.

7. Profesionálne fotografie a video zvýšia vaše šance

Dnes už získate pekné fotky aj kvalitným mobilom, ale rozhodne neprekonajú profesionálne fotografie snímané kvalitnou zrkadlovkou. Fotograf navyše dokáže fotky upraviť optimálne vo fotoshope. V prípade video záznamu či virtuálnej prehliadky to platí dvojnásobne. Odporúčame osloviť skúseného realitného makléra, ktorý vám zabezpečí video, v dobe epidémie koronavírusu tým získate veľký náskok pred obyčajnými fotografiami.

Zdroj: Nehnutelnosti.sk

Zdroj: Nehnutelnosti.sk, NARKS, realitor.sk, zillow.com

Zdroj foto: Nehnutelnosti.sk, Dreamstime

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon