Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Trnava sa preslávila veľkým počtom kostolov umiestneným na relatívne malej ploche historického jadra. Okrem hodnotných sakrálnych stavieb sú však nemenej pôsobivé aj pozostatky významnej éry súvisiacej s industriálnym napredovaním mesta. Neďaleko centra sa nachádza zaujímavé územie, na ktorom stále stoja objekty dokladujúce veľkoleposť známeho trnavského cukrovaru.

 

cukrovarTrnavský cukrovar; Zdroj: Novostavby.sk

 

Cukor z Trnavy putoval až do Turecka

V čase vrcholu sa cukor z Malého Ríma dovážal až na Balkán či do Turecka. Továreň z 19. storočia prešla za obdobie dlhej existencie viacerými zmenami, vystriedali sa majitelia a rovnako sa vyvíjala aj jej podoba. Vďaka prestavbám a obnovám technologického vybavenia sa výroba priebežne snažila držať krok s dobou, v roku 1900, po rozsiahlej modernizácii patril cukrovar k najväčším spracovateľom repy v strednej Európe. (vývoj je podrobnejšie spracovaný na stránke ciernediery.sk)

Posledná cukrovarnícka kampaň prebehla v roku 2004, z pôvodného areálu sa do zoznamu národných kultúrnych pamiatok podarilo zapísať 4 budovy, najcharakteristickejšiu časť - výrobnú halu, dva sklady cukru a administratívnu budovu. 

cukrovardTrnavský cukrovar; Zdroj: Novostavby.sk

 

Cukrovarské objekty ako súčasť novej zóny

Prítomnosť pamiatkovo chránených priemyselných stavieb však nie je jediná hodnota, ktorú oblasť ponúka, vzhľadom na svoju polohu v rámci mestských vzťahov disponuje výrazným potenciálom pre ďalší rozvoj mesta. Predmetným územím by mohlo viesť pokračovanie Štefánikovej ulice, dôležitého úseku severojužnej osi historického jadra. To je dodnes ohraničené unikátnymi tehlovými hradbami. 

cukrovarcŠtefánikova ulica; Zdroj: Novostavby.sk

V roku 2007 sa schválil a nadobudol platnosť „Územný plán zóny Trnava - Cukrovar“, v tohtoročnom februári bola odsúhlasená jeho aktualizácia pod označením „Územný plán zóny Trnava - Cukrovar Zmena 01/2019“, spracovateľom je architekt Peter Zibrin z ateliéru EKOPOLIS. Riešená zóna zahŕňa tiež pamiatkovo chránené objekty, vymedzená je ulicami Cukrová, Pri kalvárii, Šrobárova, pričom z východu susedí so športovým a rekreačným areálom Slávia. V dokumentoch sa zdôrazňuje potreba rešpektovať génius loci mesta, napríklad jeho historickú mieru a kompozičné osi. 

Spracovaná zmena reaguje na požiadavky aktuálneho vlastníka, spoločnosti United Industries. Prišlo k prehodnoteniu priľahlých križovatiek, (na základe skutočných hodnôt intenzity dopravy na dotknutých komunikáciách) a k podstatnému zníženiu úžitkovej plochy zamýšľanej výstavby (v záujme zabezpečiť lepšiu kvalitu prostredia a zároveň zohľadniť reálne možnosti a potreby oblasti).

cukrovarb
Trnavský cukrovar, Šrobárova ulica; Zdroj: Novostavby.sk

 

Nové centrum Trnavy

Doklady industriálnej éry

V okolí hlavného pešieho ťahu, ktorý má prirodzene nadviazať na spomínanú Štefánikovu ulicu sa počíta s výstavbou mestotvorného charakteru s maximálne 30 % bývania. Rezidenčné bloky s menším podielom občianskej vybavenosti sú plánované v severnom sektore zóny. Zachované budovy cukrovaru majú slúžiť ako atraktívne a netradičné priestory pre občiansku vybavenosť a mestotvornú polyfunkciu.

cukrovaraTrnavský cukrovar; Zdroj: Novostavby.sk

Staré centrum by tak zmysluplne vyústilo do novej aj z pohľadu chodca priateľskej mestskej štruktúry, okorenenej originálnymi, architektonicky výraznými pozostatkami prezentujúcimi industriálnu minulosť Trnavy. 

Územie by sa malo začať zanedlho prebúdzať, prvá etapa výstavby bytových domov je práve v štádiu územného konania, aktivita sa dotkne plôch v severozápadnom rohu zóny. Bližšie informácie uvedieme v jednom z nasledujúcich príspevkov.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Vlastné kancelárie ako dôkaz kvality poskytovaných služieb

Hromadná práca z domu, bude mať tento „pokus“ dopady?

Nová nemocnica bude na epidémiu pripravená, riešenie priestorov má zefektívniť liečbu

 

Zdroj: Novostavby.sk, ciernediery.skAutor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

V tichej lokalite Vysokých Tatier vyrastie Gerlach Rezort

V tichej lokalite Vysokých Tatier vyrastie Gerlach Rezort

V podtatranskej obci Gerlachov pribudne nový dovolenkový rezort. Nehnuteľnosti s investičným potenciálom plánuje vybudovať už známa rodinná developerská spoločnosť VI GROUP. Do popredia stavia príťažlivú kulisu štítov Vysokých tatier a tiež komplexnú ponuku služieb, ktoré svojim klientom prinesie projekt s názvom Gerlach Rezort. Výstavba by mala odštartovať v 1Q budúceho roku.

...
Dobrá kúpna zmluva vás ochráni pred stratou peňazí či samotnej nehnuteľnosti

Dobrá kúpna zmluva vás ochráni pred stratou peňazí či samotnej nehnuteľnosti

Predstavte si, že si zarezervujete byt alebo dom, zaplatíte zálohu a tešíte sa, kedy si budete môcť užívať svoje bývanie. A zrazu Vám príde list od developera, že pre zlú aktuálnu ekonomickú situáciu, budete musieť za byt zaplatiť oveľa viac ako ste boli dohodnutí alebo o byt prídete. Čo sa s tým dá robiť? Má na takéto konanie developer právo? A čo by mala a nemala obsahovať dobrá kúpna zmluva? Odpovede na tieto otázky dostanete v podcaste portá...
Sokolka prinesie len 7 bytov blízko zvolenského centra

Sokolka prinesie len 7 bytov blízko zvolenského centra

Rôznorodé možnosti ponúka aj zvolenský trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami. Nedávno sme priniesli informácie o Rezidencii Hron zrealizovanej v novej rozvojovej oblasti, ktorej koncept vychádzal z modernistických tradícií. Pre dnešný článok sme zase vybrali celkom odlišnú stavbu vytváranú v rozdielnych podmienkach. Sokolka developera Ci development group, s.r.o. je súkromný objekt osadený v rámci zastavaného územia mesta.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon