Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Trnavský cukrovar ožije, I. etapa výstavby prinesie nové byty

Trnavský cukrovar ožije, I. etapa výstavby prinesie nové byty

Aktivity súvisiace s oživovaním bývalých priemyselných oblastí na Slovensku sledujeme v čoraz väčšej miere. Téma je v súčasnosti veľmi populárna a bezpochyby žiaduca, s postupným pribúdaním zástavby sa tieto plochy odsúvané na pôvodné predmestia stávajú častokrát súčasťou širších centier a priam ponúkajú zaujímavé možnosti pre rozvoj sídel.

rezvcBudúce miesto realizácie; Zdroj: United Industries, a.s.

Výstavba sa pripravuje 

V nedávnom príspevku sme sa zaoberali areálom slávneho trnavského cukrovaru, ktorý napriek zjavnému potenciálu pre rozšírenie centra mesta na svoje vzkriesenie len roky čakal. Zdá sa však, že konečne môžeme očakávať zmeny a v zabudnutom území sa v blízkej budúcnosti rozbehne stavebná činnosť. Developer United Industries, a. s. tu už dlhšie obdobie pripravuje prvú fázu výstavby kompletne novej štvrte. Autorom je Ing. arch. Peter Zibrin, PhD. (v spolupráci s Ing. arch. Pavlom Zibrinom) spracovateľ dokumentu Územný plán zóny Trnava - Cukrovar, ktorý komplexne rieši celú oblasť dnes viac-menej opusteného závodu. 

 

rezvcbBudúce miesto realizácie; Zdroj: Novostavby.sk

 

Využitie potenciálu územia

Obytná zóna Trnava-Cukrovar I. Etapa bude situovaná v severozápadnej časti cukrovarského areálu, v nároží ulíc Cukrová a Pri Kalvárii. Dotknutá plocha je v súčasnosti zanedbaná a bez účelu, v minulosti sa na nej nachádzali tvz. odkaľovacie jamy. Túto skutočnosť koncept aj vhodne využíva, a to pre vytvorenie parkovacích kapacít pod úrovňou terénu, v suteréne navrhovaných objektov. 

Úvodný súbor pozostáva zo 4 bytových domov s celkovým počtom 120 jednotiek, v jednom z nich sa počíta so vznikom 3 obchodných priestorov, umiestnených samozrejme s ohľadom na dôležitosť polohy stavby v plánovanej uličnej sieti. Architektúra pôsobí naozaj príjemným dojmom, fasády sú pravidelne členené a potešia vkusným výberom materiálov. Návrh ponúka jednoduché a prehľadné dispozičné riešenia s dôrazom na orientáciu obytných miestností k priaznivým svetovým stranám.

V skladbe jedno- až trojizbových bytov prevažujú dvojizbové. Ku každej jednotke prislúcha lodžia, v prípade 1. nadzemného podlažia budú k dispozícii nad terénom vyvýšené zelené terasy s výmerou cez 35 m2. V suteréne nájdeme parkovacie miesta a skladovacie priestory. 

rezvcdTrnavský cukrovar; Zdroj: Novostavby.sk

rezvccUlica Pri Kalvárii; Zdroj: Novostavby.sk

rezvcaUlica Cukrová; Zdroj: Novostavby.sk

 

Zeleň bude plniť viaceré funkcie

V rámci projektu bol spracovaný koncept zelene zohľadňujúci potrebu zadržiavania vody v mestskom prostredí. (autor návrhu výsadby - Ing. Michala Zemková) Okrem zelených terás prislúchajúcich k bytom budú zrealizované extenzívne strešné záhrady s pobytovou funkciou. Okolie bytových domov má skrášliť výsadba vizuálne atraktívnej vegetácie, pri komunikáciách bude spĺňať rovnako izolačnú funkciu. Vo vnútrobloku sa vybuduje parčík s detským ihriskom, “fit” parkom a užitočnou dažďovou záhradou s okrasnými trávami a trvalkami. Odvedená sem bude nadbytočná voda zo striech a komunikácií.

Prvá etapa sa momentálne nachádza v štádiu povoľovacích procesov. Po ich ukončení by mohla začať výstavba, ktorá zároveň znamená zahájenie revitalizácie cukrovarského areálu a takisto začiatok využívania potenciálu zaujímavého územia.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Slnečnice už dekádu menia juh Petržalky

Zmeny v cenách bytov? Reaguje realitná kancelária HERRYS

Dovolenka na Slovensku - výber rezortov 2. Od Donovál po Tatranskú Lomnicu

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Byty s atraktívnymi, neobvyklými dispozíciami v súčasných projektoch

Byty s atraktívnymi, neobvyklými dispozíciami v súčasných projektoch

Experimenty s dispozičným členením sa v rámci budov určených na bývanie neobmedzujú len na rodinné domy, pri ktorých je pochopiteľne možné uplatniť väčšiu dávku kreativity. Na nie celkom všedné priestory sa dá napriek obmedzeniam súvisiacim najmä s úsilím o ekonomickosť návrhu naraziť i pri hromadnejšom type výstavby. Nižšie si ukážeme zopár súčasných developerských projektov, pri ktorých autori v rôzličnej miere vybočili zo zaužívaných hraníc a ...
Prestavba v Tatrách prinesie luxusné apartmány aj remeselnú pekáreň, Kuszmannov bazár

Prestavba v Tatrách prinesie luxusné apartmány aj remeselnú pekáreň, Kuszmannov bazár

Štýlové apartmány a trendy prevádzka pribudnú v Tatranskej Lomnici po recyklácií staršieho objektu. Nie tak dávno bol známy ako Hotel Tatry, po prestavbe bude niesť označenie Kuszmannov bazár, ktoré čerpá z trochu vzdialenejšej minulosti miesta. Ponuka cieli i na náročnejších klientov. Populárna dovolenková lokalita v spojení so štandardom vyhotovenia a službami vytvára dobrý základ pre sľubnú investičnú nehnuteľnosť.

...
Zotavovňa v Tatrách sa recykluje na štýlové apartmány Lebenski

Zotavovňa v Tatrách sa recykluje na štýlové apartmány Lebenski

Tvorbu mnohých stavebných projektov ovplyvňuje dnes už očakávaný environmentálne zodpovedný prístup, ktorý sa s ešte väčšou naliehavosťou vyžaduje pri vstupe do prírodného prostredia. Zelenšie myšlienky sa napríklad presadili pri novom apartmánovom dome Lebenski vo Vysokých Tatrách. Elegantná stavba, výsledok spolupráce spoločnosti BL, s.r.o. a ateliéru Atrium Architekti, vznikne recykláciou miesta i stavebnej matérie staršieho objektu.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon