Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V talianskej Kalábrii postavili unikátny kostol inšpirovaný prírodou

V talianskej Kalábrii postavili unikátny kostol inšpirovaný prírodou

Žiadny okázalý dizajn, honosné konštrukcie ani luxusná výzdoba z drahých materiálov. Nový kostol v malom kalábrijskom mestečku je opakom pompéznych chrámov v Ríme alebo v iných talianskych katolíckych baštách. Jeho autori vsadili na skromný, no o to unikátnejší dizajn inšpirovaný prírodou.

Zdroj: Duccio Malagamba

Na unikátny kostol sa čakalo 10 rokov

Unikátna sakrálna stavba, za akú považuje Kostol Santa Maria Goretti niekoľko talianskych expertov na sakrálnu architektúru, je novou ozdobou zhruba 3-tisícového mesta Mormanno. Dokončený a slávnostne otvorený bol pred koncom predošlého roka po 10 rokoch od prípravy návrhu. O ten sa postaral architekt Mario Cucinella, ktorý prišiel s jednoduchým projektom založeným na nekonvenčnom nadčasovom vzhľade inšpirovanom prírodnými formami.Zdroj: Duccio Malagamba

Interiér navodzuje dojem ako v jaskyni

Prírodné formy vidieť najmä v interiérovej časti. Tej vládnu sivo-hnedé steny s kamenným vzhľadom, nad ktorými sa týči vysoký strop. Celý priestor je prevzdušnený a minimalisticky zariadený, vďaka čomu navodzuje dojem ako v jaskyni. O skromnú výzdobu sa starajú biele zvlnené závesy visiace rovno zo stropu. Vlny poslúžili ako námet aj pri realizácii vonkajšieho vzhľadu ozdobeného podsvieteným krížom s vlnitými krivkami. Ten je súčasťou vchodu, ktorý má podobu prierezu na jednej zo 4 betónových apsíd tvoriacich kompozíciu stavby.Zdroj: Duccio Malagamba

Kostol je zasvätený najmladšej svätici

Nový kostol sa okrem unikátneho dizajnu môže pochváliť aj patrónkou, za ktorej životom je silný príbeh. Tou je Maria Goretti, ktorá je najmladšou ženskou sväticou v katolíckej cirkvi. Dožila sa len 12 rokov. Umrela v roku 1902 na následky niekoľkých bodnutí nožom, ktoré jej uštedril istý 18-ročný mladík po tom, čo sa nepodvolila jeho pokusu o znásilnenie. Pápež Pius XII. ju v roku 1950 vyhlásil za svätú. Kanonického aktu sa po 27-ročnom pobyte vo väzení a sebareflexii spôsobenej údajným snom o stretnutí s Mariou zúčastnil aj samotný vrah. Podľa jeho slov mu v sne priniesla kvety a odpustila mu. To prispelo k jej kanonizácii a následnému budovaniu kostolov pod jej patronátom, akým je aj nový svätostánok v Kalábrii.Zdroj: Duccio Malagamba

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Duccio Malagamba

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Najdlhší plot na svete

Najdlhší plot na svete

Nechráni hranice, tajné základne ani obrovské elektrárne. Jeho úloha je celkom prostá. Najdlhší plot, aký bol doposiaľ na svete vybudovaný, má zabrániť túlavým psom dingo útočiť na stáda dobytka. K tým sa hladné šelmy dostanú len v prípade, že prejdú tisícky kilometrov, aby obišli rekordne dlhé oplotenie.

...
Nové San Siro v Miláne má byť najkrajším štadiónom na svete

Nové San Siro v Miláne má byť najkrajším štadiónom na svete

Písal sa rok 1926. V Miláne bol slávnostne otvorený jeden z najväčších štadiónov v celej Európe. Domáci futbaloví priaznivci vtedy netušili, že v úchvatnom športovom stánku sa budú oslavovať obrovské víťazstvá. Napriek tomu sa takmer 100-ročná éra milánskeho San Siro čoskoro končí, no nie úplne. Dvojica veľkoklubov, ktoré majú na štadióne svoj domov, už ohlásila realizáciu futbalového stánku, ktorý má byť najkrajším na svete.

...
Salvádor vybuduje eko mesto Bitcoin City v tvare mince

Salvádor vybuduje eko mesto Bitcoin City v tvare mince

Bitcoin má v stredoamerickej krajine dvere otvorené dokorán. Salvádor sa v septembri stal vôbec prvou krajinou sveta, kde túto kryptomenu povýšili na oficiálne platidlo. Tým sa plány predstaviteľov štátu súvisiace s Bitcoinom nekončia. Už niekoľko týždňov je na stole aj návrh nového eko mesta inšpirovaného práve touto kryptomenou.

...
Čierna stavba kontroverzného developera Mohameda Hadida v LA sa bude búrať, hrozí, že sa zrúti z útesu

Čierna stavba kontroverzného developera Mohameda Hadida v LA sa bude búrať, hrozí, že sa zrúti z útesu

Gigantická nedokončená stavba v lukratívnej štvrti Los Angeles, ktorú susedia volajú „Vesmírna loď Enterprise“, bola po piatich rokoch súdnych sporov predaná v aukcii za 5 miliónov dolárov. Jej majiteľ, jordánsko – americký luxusný developer dlho odolával, ale zákon ho dostihol. Súd nariadil, že sa musí do 9 mesiacov zbúrať.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon