Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ako si vybrať správny pozemok pre stavbu rodinného domu

Ako si vybrať správny pozemok pre stavbu rodinného domu

v Podcasty

Alfou a omegou pre vysnívaný dom je vybrať si ten správny pozemok. Aké kritériá by sme mali pri výbere pozemku zvážiť? Čo všetko mi o mojom možnom pozemku prezradí územný plán? Aké dôležité sú inžinierske siete a ako sa cenovo pohybujú pozemky na Slovensku? Na tieto otázky nájdete odpoveď v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Jánom Palenčárom.

Ako si vybrať správny pozemok pre stavbu rodinného domu

Alfou a omegou pre vysnívaný dom je vybrať si ten správny pozemok. Aké kritériá by sme mali pri výbere pozemku zvážiť? Čo všetko mi o mojom možnom pozemku prezradí územný plán? Aké dôležité sú inžinierske siete a ako sa cenovo pohybujú pozemky na Slovensku? Na tieto otázky nájdete odpoveď v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Jánom Palenčárom.

Pri výbere pozemku budete musieť robiť kompromisy

Situácia s pozemkami na Slovensku je podobná ako pri samotných nehnuteľnostiach. Ponuka je oveľa menšia ako je záujem ľudí, ktorí by si chceli pozemok kúpiť. „Predovšetkým sa to týka pozemkov, ktoré sú v blízkosti väčších aglomerácií, to znamená v blízkosti krajských miest, prípadne väčších okresných miest,“ spresňuje prezident NARKS Ján Palenčár. Tento dopyt po pozemkoch posilnila aj koronakríza, keď máme z vlastných domovov home office alebo sme museli zostať v karanténe. Zvýšený záujem sa odrazil rovnako ako pri bytoch aj na cenách pozemkov.

Ešte predtým ako kúpime pozemok

Keď si ideme kupovať pozemok je potrebné si v prvom rade preveriť právny stav nehnuteľnosti. „Či naozaj vlastník, ktorý ponúka nehnuteľnosť, je jej skutočný vlastník. Či na pozemku neviaznu rôzne ťarchy, vecné bremená alebo práva tretích osôb,“ upozorňuje Palenčár. Potom nasledujú aj technické a vecné otázky ako je napojenie pozemku na verejnú komunikáciu či na inžinierske siete. Dôležité je sa aj uistiť, že pozemok je naozaj určený pre výstavbu rodinného domu. „Bohužiaľ stáva sa v praxi, že klienti si kúpia pozemok a až následne zistia, že na ňom nemôžu realizovať výstavbu rodinného domu, prípadne takého rodinného domu o aký majú záujem.“  O tejto skutočnosti hovorí územnoplánovacia informácia, o ktorej sa vieme informovať na miestnom alebo stavebnom úrade. Veľa sa o pozemku dozvieme aj z katastrálneho úradu a z listu vlastníctva.

Overte si, či sa na inžinierske siete môžete aj naozaj napojiť

Pre komfortné bývanie je dobré, aby bol pozemok napojený na všetky inžinierske siete – ako je elektrina, kanalizácia, vodovod, plyn a internet - najlepšie cez optický kábel. V ideálnom prípade by mali byť všetky prípojky vyvedené na samotnom pozemku. Nie vždy je to však pravidlom. Niekedy sa podľa Palenčára stáva, že inžinierske siete sa nachádzajú mimo daného pozemku. „Tu by som chcel upozorniť klientov, aby si dali pozor na to, že aj keď je deklarované, že inžinierske siete sa nachádzajú v blízkosti pozemku, to ešte neznamená, že je možné daný pozemok na tieto siete aj pripojiť. Tu je nutné si to preveriť najlepšie u správcov týchto sietí – u plynárov, vo vodárňach či v elektrárňach. Tieto informácie by mala kupujúcemu poskytnúť aj realitná kancelária.“ Optimálnym riešením je, ak sú inžinierske siete vyvedené na hranici pozemku, aby neobmedzovali ďalšiu prípadnú výstavbu. Z pohľadu hodnoty pozemku je najvýhodnejšie ho mať napojený na všetky dostupné siete. „Sú samozrejme alternatívy. Viem kúriť elektrikou, viem kúriť tepelnými čerpadlami, ktoré sú napojené na elektriku, ale stále kúrenie plynom najvýhodnejšie. Ak momentálne riešite inžinierske siete na Vašom pozemku, tak všetky komplexné informácie o plyne, dodávateľoch a vykurovaní môžete získať aj na portáli www.oplyne.info.  Ak sa potrebujete pripojiť do distribučnej siete, tak sa môžete obrátiť na SPP – distribúcia, a.s., ktorá  umožňuje podať si žiadosť o pripojenie z pohodlia domova online. Viac informácií nájdete na ich webovej stránke.

Viac o tom:

  • aké sú aktuálne ceny pozemkov
  • akú veľkosť pozemku si zvoliť
  • čo dokáže ukázať život v okolí pozemku
  • ako ovplyvňuje pozemok samotná pôda, ktorá sa na ňom nachádza
  • či sa oplatí kúpiť pozemok ako investíciu

si vypočujte v rozhovore s prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Jánom Palenčárom a redaktorkou Zuzanou Majerčíkovou.

Diskusia

Podobné články

Vypestujte si na streche zeleninu a ovocie. A navyše pomôžete aj našej klíme

Vypestujte si na streche zeleninu a ovocie. A navyše pomôžete aj našej klíme

Nedávne horúčavy jednoznačne ukázali, čo by malo ľudstvo podniknúť. Môžu byť zelené strechy kúskom riešenia pri ochrane našej planéty? Ako vlastne fungujú, aké majú benefity, môže si ich dovoliť hocikto alebo je to len pieseň budúcnosti. Odpovede na tieto otázky dostanete v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk v rozhovore s predsedom Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru a realizátorom zelených striech Branislavom Siklienkom.

...
Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Banky nám často ponúkajú mnoho produktov – či už rôzne sporenia alebo životné poistenia. Ako sa v nich ale vyznať? A oplatí sa nám sporiť aj na dôchodok alebo sa stačí spoliehať v tejto oblasti na štát? A ako si môžeme lepšie zhodnotiť naše financie alebo sa čo najrýchlejšie zbaviť hypotéky. Na všetky tieto otázky dostanete odpovede v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s generálnym riaditeľom spoločnosti Finax Jurajom Hrbatým.

...
Najväčším problémom Slovákov je neochota pozrieť sa, kam idú ich financie

Najväčším problémom Slovákov je neochota pozrieť sa, kam idú ich financie

Posledné viac ako dva roky naše životy sprevádza neistota. Po dvoch rokoch pandémie, prišla vojna u nášho východného suseda, čo samozrejme ovplyvnilo aj celú ekonomiku. Máme vysokú infláciu, ceny nehnuteľností sú na svojom vrchole a banky začali dvíhať úroky na hypotékach. Ako si udržať aj napriek neistej budúcnosti svoje financie pod kontrolou? Vypočujte si podcast portálu Nehnutelnosti.sk s generálnym riaditeľom spoločnosti Finax Jurajom Hrbatý...
Túžite po vlastnej pracovni či dielni? Využite na to vstavanú skriňu

Túžite po vlastnej pracovni či dielni? Využite na to vstavanú skriňu

Aj takto sa dá zužitkovať priestor či už bývate v menšom byte alebo chcete šetriť miestom. Vstavané skrine dokážu vytvoriť ideálne miesto na čokoľvek a výhodou je, že ak dané veci aktuálne nepotrebujete, stačí zavrieť dvere a nie sú na očiach. Na čo si ale dať pozor, keď si chceme dať vyrobiť nábytok na mieru? Aké zvoliť farby a materiály, aby nové skrine a zariadenie nielen ladili v celej domácnosti, ale boli najmä funkčné a mali veľa úložného p...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon