Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Seriál rozhovorov: Realitný trh v Trenčíne je malý, zniesol by však domy vyššej kategórie

Seriál rozhovorov: Realitný trh v Trenčíne je malý, zniesol by však domy vyššej kategórie

Hoci je Trenčín najmenším krajským mestom na Slovensku, záujem o nové bývanie je aj v tomto regióne veľký. Aké nehnuteľnosti na realitnom trhu najviac chýbajú, nám prezradili odborníci Juraj Bartanus, konateľ BartanusReality, Tomáš Krúpa, konateľ K&B Partners, Radovan Pavlík, konateľ RADO Reality a Jozef Barborák, konateľ LAUGAR REALITY Plus.

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Trenčíne?

Tomáš Krúpa, K&B Partners: V Trenčíne je trh s nehnuteľnosťami v súčasnosti stabilný. Koncom roka 2018 sa trh trochu spomalil, čo bolo spôsobené pravdepodobne sprísneným podmienok na čerpanie hypotekárnych úverov. Vzhľadom na rozsiahlu mediálnu kampaň, ktorá sa venovala tejto otázke, veľa ľudí kupovalo nehnuteľnosti pred touto zmenou. Začiatok roka 2019 ukazuje, že ľudia sa už neboja a opäť majú záujem o nehnuteľnosti tak, ako tomu bolo v prvej polovici 2018.  

Radovan Pavlík, RADO Reality: V Trenčíne je situácia stabilizovaná, od júla neevidujeme razantnejší nárast cien, na ktorý sme boli zvyknutí v predošlých obdobiach.

Jozef Barborák, LAUGAR REALITY Plus: U nás stále pretrváva záujem o predaj, kúpu i prenájom nehnuteľnosti. Najväčší záujem je o stavebné pozemky, novostavby rodinných domov a novostavby bytov.   

Juraj Bartanus, BartanusReality: Momentálne je situácia veľmi dobrá, máme v úmysle pribrať do tímu ďalších realitných maklérov.

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Radovan Pavlík: Dopyt mierne prevyšuje ponuku. V Trenčíne je momentálne nedostatok 1- izbových bytov. Vidíme to aj na developerských projektoch, v ktorých sa vypredávajú ako prvé. Po nich nasledujú menšie 2- izbové byty. V Trenčíne je vo výstavbe, prípadne v príprave, viacero projektov. Za zmienku stojí napríklad projekt Urban-Park, s ktorým pribudne v Trenčianskej mestskej časti Juh 118 nových bytov. Okrem bytov projekt ponúka aj komerčné priestory na prízemí.

Jozef Barborák: V Trenčíne sa stavia,je však málo pozemkov. Developeri si riešia predaj skôr samostatne, bez možnosti spolupráce s realitnými kanceláriami.     

Juraj Bartanus: Stále máme nedostatok ponúk, väčšina nehnuteľností, ktoré sa naberú do ponuky, sa vzápätí aj predá. Áno, je tu dostatok developerov, nechcú však svoje nehnuteľnosti predávať prostredníctvom realitných kancelárii.

Tomáš Krúpa: Náš trh je pomerne malý a tomu zodpovedá aj počet developerov a realizovaných projektov. Čo sa ponuky týka, myslím, že v našom regióne je priestor pre projekt hromadnej bytovej výstavby vyššej kategórie, z pohľadu štandardného vyhotovenia.Zdroj: Adobe Stock

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Jozef Barborák: Zatiaľ sa dá získať aj 90 %-né financovanie nehnuteľností, ale boom z 1. polroka 2018 je cítiť.     

Juraj Bartanus: Mysleli sme si, že to bude veľmi zlé, ale situácia sa v podstate nezmenila. Aj napriek zhoršeným podmienkam poskytovania úverov, prijímame takúto úpravu a ľudia sa nebudú aspoň tak nerozumne zadlžovať.

Tomáš Krúpa: Ako som už naznačil vyššie, rozsiahla mediálna kampaň vystrašila veľa ľudí, ktorí mali značné obavy a preto práve prvá polovica roku 2018 bola z pohľadu realitného trhu veľmi aktívna. Ľudia nevedeli, čo ich čaká. Kúpa nehnuteľnosti je z pohľadu Slováka jednou z priorít a preto, pokiaľ banka vyžaduje viac vlastných zdrojov, ľudia sa dokážu na to dobre pripraviť. Radšej si „utiahnu opasky“ pravdepodobne v iných oblastiach spotreby, ušetria na dovolenkách, novom aute a podobne.

Radovan Pavlík: Osobne nové pravidlá vítam. Verím, že prísnejšie poskytovanie úverov bude viesť k väčšej zodpovednosti, najmä mladých ľudí a spomalí sa bezhlavé zadlžovanie. V priebehu júna 2018 sme zažili menší ošiaľ, keď väčšina klientov chcela kupovať ešte za starých úverových podmienok.  

Pokračuje v Trenčíne trend sťahovania sa na dedinu alebo zaznamenávate skôr záujem o bývanie v meste?

Juraj Bartanus: Tento trend v Trenčíne veľmi nepozorujeme.

Tomáš Krúpa: Trenčín je najmenším krajským mestom na Slovensku a preto tu nemožno hovoriť o tradičných satelitoch. Je však pravdou, že väčšina nových developerských projektov zameraných na IBV je v okrajových častiach mesta, čo je spôsobené najmä existujúcou zastavanosťou v ostatných častiach bližšie k centru.

Radovan Pavlík: V centre Trenčína, žiaľ, už nie je veľa pozemkov, kde možno stavať rodinné domy. Preto sa nová výstavba sústreďuje na perifériu mesta, prípadne v blízkych obciach. Stále viac a viac ľudí si však začína uvedomovať, že bývanie vo väčšej vzdialenosti od mesta prináša isté negatíva z dôvodu neustáleho dochádzania autom. Najmä ak sú doma deti, ktoré navštevujú rôzne krúžky, ktoré sa nachádzajú práve v mestách.

Jozef Barborák: Nie je to ani tak vecou ponuky, klienti neradi cestujú a tak hľadajú bývanie bližšie k centru mesta.

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť? 

Tomáš Krúpa: Aktuálne ponúkame hausbóty na rieke Váh.

Radovan Pavlík: Máme v ponuke zrejme najdrahšiu rezidenčnú nehnuteľnosť v Trenčíne a blízkom okolí – luxusnú 3- podlažnú vilu pod lesoparkom Brezina s vlastným výťahom a bazénom na najvyššom poschodí.

 

Druhú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami v Trenčíne si môžete prečítať už zajtra.

 

Prečítajte si tiež:

Vo Zvolene prestavujú bývalé internáty na byty

Ceny novostavieb sú pre mnohých Zvolenčanov príliš vysoké

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

Situácia v hlavnom meste Slovenska je špecifická nielen na realitnom trhu. Všetky veľké firmy a vládne inštitúcie majú sídlo v hlavnom meste a Bratislava patrí medzi najbohatšie regióny únie. Ceny nehnuteľností tu rastú neustále a sú samozrejme najvyššie v rámci celého Slovenska.

...
Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Slovensko sa stalo jednou z najviac zadlžených krajín v regióne strednej a východnej Európy. Pritom ešte pred pár rokmi bola situácia opačná. Spozornieť preto musela Národná banka Slovenska (NBS), ktorá prijala viaceré opatrenia, aby sa tempo úverovania spomalilo. To sa síce dostavilo, najmä koncom vlaňajška, podľa analytikov Tatra banky sa však priamo neukazuje, že je za tým prísnejšia regulácia NBS alebo makroekonomické dôvody. Jednou z príčin,...
Bratislava má Metropolitný inštitút

Bratislava má Metropolitný inštitút

Na jarnom Realitnom fóre, ktoré sa uskutočnilo v apríli v Bratislave, sa do odborného programu konferencie zapojilo 110 účastníkov. Veľkú pozornosť vyvolal prvý panel, ktorý rozbehol dialóg medzi magistrátom a developermi o rozvoji Bratislavy. Dôležitú úlohu v tomto procese má Metropolitný inštitút Bratislava (MIB).

...