Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Košičania preferujú novostavby alebo kompletne zrekonštruované byty

Košičania preferujú novostavby alebo kompletne zrekonštruované byty

S širším výberom na košickom realitnom trhu rastú nároky klientov, ale aj ich rozhľad. Napriek tomu sa realitní makléri stále stretávajú so zásadnými chybami, ktoré sa opakujú. Ako im predísť, sme sa opýtali odborníkov Pavla Mačičáka, majiteľa RE/MAX Aston,  Emílie Reich, AA REALITY Košice, Jozefa Tomča, konateľa CASSOVIA REALITAS a Petra Gondoľa, riaditeľa realitnej spoločnosti ASOMIS.

Prvú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami v Košiciach nájdete tu.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Keď sa ľudia rozhodujú pre spoluprácu s realitnou kanceláriou, na čo by sa mali zamerať?

Peter Gondoľ, ADOMIS: V prvom rade by mala rozhodovať osobná skúsenosť, či už záujemcu samotného alebo jeho blízkych osôb. V druhom rade by to mali byť referencie dostupné na internete. A po tretie osobná návšteva v sídle realitnej kancelárie.

Jozef Tomčo, CASSOVIA REALITAS: Ľudia by sa mali zamerať na prvé stretnutie s maklérom, ako sa odprezentuje a pre akú spoločnosť pracuje, koľko je daná realitná kancelária na trhu. Klienti si tiež môžu jednoducho pozrieť referencie, napríklad na Facebooku. Podstatné je, aké služby daný maklér klientovi ponúkne. My ponúkame klientom prieskum trhu a teda snažíme sa im poradiť správnu trhovú cenu, vysvetlíme im postup predaja, profesionálne fotenie, homestaging nehnuteľnosti, ktorý urýchli predaj danej nehnuteľnosti. Veľmi dôležitý pre jasné dohodnutie podmienok je tiež podpis sprostredkovateľskej zmluvy, je to zároveň súhlas, ktorý realitná kancelária potrebuje od majiteľa nehnuteľnosti, aby mohla oficiálne jeho nehnuteľnosť predávať. Daná kancelária by mala mať aj poistenie zodpovednosti za výkon realitnej činnosti.

Emília Reich, AA REALITY Košice: Klienti by sa mali zamerať na renomovanú realitnú kanceláriu, ktorá je dlhodobo na trhu.

Pavol Mačičák, RE/MAX Aston: Pre ľudí by mali byť smerodajné dobré referencie o kancelárii, aj maklérovi. Ak nikoho nepoznáte, odporúčam si urobiť  osobný prieskum a navštíviť  zopár potenciálnych partnerov. Výhodou veľkých sietí je existencia formálnych pravidiel na ochranu klienta. Ľudsky úžasných a profesionálne zdatných ľudí však nájdete aj v maličkých kanceláriách. Stojí za to dobre si vybrať, ušetrí to čas, starosti, aj peniaze.

Čo zabezpečujete pre svojich klientov, aké služby môže klient od vás očakávať?

Emília Reich: Klient môže očakávať obhliadky nehnuteľností, zabezpečenie podkladov pre získanie úverov, komunikáciu s bankami, podpisy záložných zmlúv, znalecké posudky, právny servis, vypracovanie a autorizáciu kúpnych zmlúv advokátom, zabezpečenie vkladov na okresnom úrade, katastrálnom odbore, výberov listov vlastníctva, komunikáciu s geodetmi, znalcami a iné služby.

Peter Gondoľ: Vieme zabezpečiť kompletné služby na kľúč, či už na strane predaja alebo prenájmu, a to vo všetkých náležitostiach s tým spojenými. Môžeme spomenúť, že máme aj klientov zo zahraničia, z Kanady, Brazílie, USA či Austrálie, s ktorými sme sa vôbec osobne nestretli a v plnej miere sme zabezpečili ich záujem.  

Pavol Mačičák: Zabezpečujeme kompletný servis, od cenových analýz po vyhľadanie vhodného klienta (alebo nehnuteľnosti), prípravu zmluvných dokumentov, ich podanie na kataster až po prehlásenie  odberateľa u dodávateľov médií a prihlásenie, či odhlásenie daní a poplatkov.  Žijeme z dobrých referencií.

Jozef Tomčo: Naše skúseností ukazujú že správne cielená inzercia a profesionálne pripravený inzerát, ktorý oboznámi klienta o stave a lokalite nehnuteľností prinesie na obhliadky iba vážnych klientov, ktorí majú seriózny záujem. To nám umožňuje šetriť čas a náklady klientov. Keďže dnes žijeme vo svete mediálnom, prezentujeme našim klientom aj všetky internetové portály, kde bude ich nehnuteľnosť zverejnená.

Ako sa v priebehu rokov zmenili požiadavky vašich klientov? Aké nehnuteľnosti vyhľadávajú vaši klienti najčastejšie?

Pavol Mačičák: Stretávame sa stále častejšie s odborne, právne a vôbec celkovo zorientovanými klientmi, ktorí vedia, čo chcú, majú vlastných právnikov, aj dostatok vedomostí o trhu.  Pokojne by teda nehnuteľnosť mohli hľadať, predávať, alebo prenajímať sami. Ak  napriek tomu zveria prácu do našich rúk, máme veľký záujem, aby cítili pridanú hodnotu, ušetrili čas, starosti a celkovo zo spolupráce profitovali.

Jozef Tomčo: Častejšie naši klienti vyhľadávajú nehnuteľnosti po rekonštrukcii. V minulosti bolo novostavieb minimum a teraz je o nich veľký záujem. Čo sa týka rodinných domov, veľmi preferovaná je výstavba na kľúč.

Peter Gondoľ: Medzi bytmi prevláda dopyt po kompletnej rekonštrukcii, nie staršej ako dva roky. Medzi rodinnými domami prevláda dopyt po novostavbách.

Emília Reich: Najčastejšie žiadané sú byty, každý klient má svoje predstavy a vysnívané bývanie.

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji/kúpe nehnuteľnosti, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

Emília Reich: Riešia si kúpu predaj alebo predaj sami a nepreveria si nedoplatky, ťarchy alebo bonitu kupujúceho.

Peter Gondoľ: Veľmi často riešime chyby predávajúcich, ktorým dal sused – odborník „vynikajúcu“ radu, ktorá spôsobí pri predaji naozaj veľké komplikácie pre predávajúceho. Sused z toho neznáša žiadne následky. Väčšinou sa jedná o neodborné rady typu „niekde som to počul“. Druhou najčastejšou chybou je nereálne očakávanie kúpnej ceny, ktorá spôsobí to, že nehnuteľnosť sa za niekoľko týždňov až mesiacov iba „okuká“ a aj keď sa následne zníži cena (často niekoľkokrát), vyvolá to u kupujúcich istú mieru obavy, prečo je táto nehnuteľnosť dlho nepredajná a či by nemal radšej z tohto dôvodu kúpiť inú nehnuteľnosť.

Pavol Mačičák: Je pre mňa nepochopiteľné, že aj v dnešnej dobe predávajúci  ľahkovážne umožnia na základe telefonického kontaktu predávať svoju nehnuteľnosť maklérom, a to viacerým,  ktorí ju nikdy nevideli, dokonca im vďačne pošlú fotografie – veď ich to nič nestojí... Žiaľ, opak je pravdou, tento typ predaja štatisticky prináša predávajúcim najnižšie výnosy. Vybrali by ste si lekára, alebo opatrovateľku dieťaťa na základe telefonátu?

Jozef Tomčo: Medzi najčastejšie chyby patrí zlé stanovenie trhovej ceny, nekvalitné fotografie a slabý popis nehnuteľnosti, a to už vôbec nemôžeme hovoriť o nejakej príprave nehnuteľnosti na predaj. Zverejnenie nehnuteľnosti veľkým počtom realitných kancelárii s rôznymi fotkami, rôznymi popismi a rôznymi cenami pôsobí nedôveryhodne pre potencionálnych kupujúcich a znižuje cenu nehnuteľnosti, preto odporúčame klientom zveriť svoju nehnuteľnosť jednej overenej realitnej kancelárii, ktorá sa postará o kvalitný servis ich nehnuteľnosti, predá ich nehnuteľnosť za najvyššiu možnú cenu, bezpečne, a o všetko, čo je potrebné, sa postará.

Čo všetko by mal mať človek ujasnené predtým, ako sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti?

Emília Reich: Za akú cenu si môžem dovoliť kúpiť byt, v akej lokalite, veľkosť bytu. Dôležité je tiež vedieť, či má byť byt rekonštruovaný, alebo či ho chcú rekonštruovať a či na tú rekonštrukciu budú mať po vyplatení kúpnej ceny.

Peter Gondoľ: V prvom rade by mal vedieť zhodnotiť svoju schopnosť zaplatiť kúpnu cenu, respektíve aj započítať náklady na rekonštrukciu nehnuteľnosti. Podľa toho by si mal následne vybrať lokalitu a typ nehnuteľnosti.

Pavol Mačičák: O tom by sa dala napísať brožúra. Rozhodne si treba ujasniť svoje finančné možnosti, nároky na priestor každého člena rodiny, zvážiť dochádzanie do práce a za ďalšími aktivitami, nákupné možnosti, monitorovať školské a predškolské zariadenia v okolí, možnosti parkovania, zoznámiť sa s budúcimi susedmi, spýtať sa, čo na lokalite oceňujú a čo im vadí...  Je treba získať informácie o plánovaných rekonštrukciách v bytovom dome, výstavbe v okolí, pozrieť si, ako vyzerá situácia v čase dopravnej špičky. Pri plánovanej výstavbe na pozemku je treba získať presné informácie z územného plánu, dohliadnuť na prístupové cesty a reálny stav inžinierskych sietí. A to stále nie je všetko.

Prečítajte si tiež:

Realitný trh v Banskej Bystrici žije, nových bytov je však stále málo

Banskobystrickí realitní klienti sú opatrní, špekulácie sú však na ich škodu

Zdroj: Reality.sk

Foto: Reality.sk, Adobe Stock

Diskusia

Podobné články