
Aké bývanie vzniká v pražských priemyselných areáloch
Primeraná hustota je jednou z kvalít, ktorou by sa podľa súčasných poznatkov mali vyznačovať zmyslupne sa rozvíjajúce mestá. V tomto smere možno za zaujímavé považovať dnes nefunkčné priemyselné areály, predstavujúce využiteľné rezervy existujúcej sídelnej štruktúry. Okrem častokrát výbornej polohy lákajú aj originálnymi pozostatkami závodov, premieňaných s obľubou na pomerne extravagantné bývanie loftového typu.
Na industriálnu vrstvu sa zamerala pozornosť i v českej metropole a napriek aktualizácií predmetných území, napríklad žiaducich zmenách funkčnej náplne, bola v rozličnej miere úspešne uchovaná. Identifikovať ju môžeme vo viacerých, naozaj výrazných developerských projektoch určených predovšetkým na bývanie, ktoré uvádzame v dnešnom článku.
Popri prvotnom zlepšení vizuálnej úrovne zároveň možno očakávať pozitívny dosah na zvyšovanie živosti okolia. Zaniknuté priemyselné areály v ňom začínajú opäť fungovať a pomáhajú vytvárať udržateľnejšie urbanizované prostredie.
Lofty Kolbenova
RSBC Development Financing a architektonický ateliér Masák & Partner sa v pražských Vysočanoch podujali vzkriesiť jeden z objektov úspešnej firmy Českomoravská Kolben-Daněk, známej tiež pod skratkou ČKD.
Charakter stavby zostane zachovaný a nepopiera sa ani vo vnútorných priestoroch, do ktorých sa vkladá extravagantný koncept, tzv. loftové bývanie.
V Loftoch Kolbenova bolo naplánovaných 215 loftov a ateliérov s pôsobivými svetlými výškami. Využitý bude masívny železobetónový skelet a v interiéri vyznie originálna drsná materialita v podobe priznaných konštrukcií. Pridané deliace prvky čerpajú z industriálnej estetiky, ide napríklad o priečky pripomínajúce továrenské okná z viacerých tabúľ.
Nuselský pivovar
O opätovné začlenenie spustnutého pivovarského areálu do štvrti Nusle sa stará spoločnosť Penta Real Estate. Identita pôsobivého projektu, ktorý má potenciál pozitívne zažiariť, je formovaná okolo pamiatkovo chráneného industriálneho súboru pozostávajúceho z barokového jadra budovy pivovaru spoločne s budovami a pivničnými priestormi, komínom kotolne a bránou.
Zachované pivovarské objekty prejdú konverziou a opiera sa o ne aj doplnená vrstva prihliadajúca na používané merítko a už existujúce komponenty. V záujme odľahčiť mohutnosť industriálnych stavieb nadobúda kľúčový význam práca so svetlom a priestorom. Novonavrhovaná stavebná štruktúra má byť kompaktná a zároveň členitá, vzniknú chránené dvory a viaceré zákutia.
Ponuka bývania v projekte Nuselský pivovar bola zostavená pestro, z menších i veľkometrážnych bytov v novostavbách a tzv. loftov v stavbách pivovaru. Súčasťou lokalitného programu sú tiež komerčné plochy.
SO-HO Rezidence
Na deindustrializačných aktivitách v trendy “hipsterskej” štvrti Holešovice sa podieľa i slovenská spoločnosť CRESCO Real Estate. Areál po priemyselnom podniku TESLA Holešovice oživí rezidenčným projektom SO-HO Rezidence, pričom popri novej výstavbe pristúpila aj ku konverzii jedného z pôvodných objektov.
Výsledok nasleduje urbanistickú koncepciu susedstva, navrhnutý bol kompaktný obytný komplex so zeleným vnútorným dvorom a aktívnym parterom vyhradeným pre rozličné obchody a služby.
V prvej etape prebieha prestavba spomínanej staršej priemyselnej stavby, ktorá prinesie zaujímavú skladbu 148 jednotiek. Zahŕňa mezonety a tiež tzv. lofty so svetlou výškou 4,45 m dovoľujúcou menej obvyklé narábanie s priestorom. V príprave je už druhá etapa, objekt s fasádou dotvorenou posuvnými panelmi skrývajúci 186 bytov.
Vanguard Prague
Pre stále nekonvenčné loftové bývanie si spoločnosť PNS s.r.o. zvolila priam ideálnu obálku. Projekt Vanguard Prague vsádza do bývalej továrne na leteckú techniku v Modřanoch, predtým označovanej ako Mirotechna či Microna Modřany. Jej parametre sú pre vybraný koncept naozaj výborné.
Stavba disponuje robustným železobetónovým skeletom s enormnou nosnosťou a nadštandardnou konštrukčnou výškou. Recyklácia jej danosti nanovo využíva a umožňuje poľahky odčítať jej industriálny pôvod. Fanúšikov priemyselnej estetiky osloví pôsobivá vzdušnosť priestorov a originálna surovosť, nedokonalosť konštrukcií prezentovaných v originálnej podobe.
K dispozícií je zostava 150 loftov v troch základných veľkostiach, polovica navrhnutá architektmi, ostatné pripravené v stave Shell & Core, čiže bez finálnych úprav. Zriedkavou extravaganciou je autovýťah vedúci celou budovou, vďaka ktorému ponúkajú priliehajúce lofty výhľady na zaparkované automobily.
Parvi Cibulka
Elegantná továreň Meopta v mestskej štvrti Košíře nebola prehliadnutá. Jej potenciál rozpoznala spoločnosť YIT Stavo s.r.o. a trh s nehnuteľnosťami obohatila o 149 menej tradičných bytov, takpovediac loftového typu.
V súčasnosti si možno obzrieť vydarenú premenu viac ako 100 ročného objektu.
Očaria vkusné fasády so šarmom starých tovární, ktorý navodzujú typické, na tabule členené presklenia a tehlový obklad. Vzhľadom na originálne parametre stavby poskytujú loftové jednotky pomerne vzdušný obytný priestor, do ktorého sú vkladané otvorené, rozlične využiteľné bunky. Neobvyklú kvalitu bývania v Parvi Cibulka prinášajú zasklené lodžie vyčlenené v rámci interiéru, riešenie zachovávajúce nedotknutosť fasády bez nutnosti doplnenia balkónov.
Lihovar Smíchov
Spoločnosť Trigema stavia na území Smíchova, alebo tzv. pražského Manchestra, ako bol kedysi prezývaný vďaka množstvu komínov. Súčasným nárokom sa snaží prispôsobiť areál jedného z najväčších liehovarov v meste, Fischl a synové o rozlohe približne 4 500 m², na ktorom postupne formuje novú živú mestskú zónu ozvláštnenú odkazmi na predchádzajúcu funkčnú náplň.
Okrem uchovaného tehlového komína, členenia blokov, tehlových fasád či tvarovania striech predstavuje jednoznačné pojítko s industriálnym dedičstvom obnova pamiatkovo chránenej „Varny“, jedinej pôvodnej liehovarskej budovy. Vo výsledku získa výnimočné postavenie ako spoločenské centrum Lihovaru Smíchov, umiestnená sem bude galéria Davida Černého s kaviarňou a multifunkčný priestor na usporiadanie kultúrnych akcií.
Lokalitný program projektu ďalej obsahuje bývanie v okolo 550 bytoch, priestory pre rôzne obchody, služby a súčasť tvorí vnútroblok so zeleňou.
Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk