Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V Komárne je núdza o pozemky, v kurze sú aj okolité obce

  • Tlačiť
  • 28. 12. 2018
  • Zdieľaj na Facebooku 0

Klienti komárňanských realitných kancelárií sú často prekvapení cenami nehnuteľností, porovnávajú ich s cenami spred roka, tie však už nie sú aktuálne. Na čo by sa mali pri kúpe zamerať, radia realitní odborníci Sabína Nováková, konateľka Trigon reality,  Zsolt Szabó, konateľ Investconsult Renáta Labanczová, konateľka realitnej kancelárie Bluechip a Ľudovít Józsa, konateľ ALTAGRIC Reality.

Prvú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami v Komárne nájdete tu.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Keď sa ľudia rozhodujú pre spoluprácu s realitnou kanceláriou, na čo by sa mali zamerať?

Zsolt Szabó, Investconsult: Klienti by mali pri výbere realitnej kancelárie brať do úvahy predovšetkým nasledovné skutočnosti: koľko rokov je daná kancelária na trhu, aké sú referencie kancelárie, aká je  štruktúra majiteľov a zamestnancov kancelárie. A odporučil by som kanceláriu, ktorá je členom NARKS, nakoľko tu by sa mal klient stretnúť s profesionálnym prístupom s poskytnutím garantovaných služieb, pri dodržaní etických a odborných predpisov.

Renáta Labanczová, Bluechip: Pri výbere realitnej kancelárie je vhodné zistiť si údaje o realitnej kancelárii, odkedy pôsobí na trhu. Tiež je dobré vyhľadať jej sídlo a informovať sa, na aké nehnuteľnosti a lokalitu sa zameriava, opýtať sa známych na referencie, na akých portáloch ponúka nehnuteľnosti...

Ľudovít Józsa, ALTAGRIC Reality: Ľudí zaujíma predovšetkým konkrétna nehnuteľnosť a až v druhom rade kvalitné služby realitnej kancelárie. Preto sa potom stáva, že ľudia majú všeobecne negatívny pohľad na prácu maklérov a realitných kancelárii. Veľakrát je tá istá nehnuteľnosť vo viacerých kanceláriách, treba si dobre vybrať. Určitým indikátorom môže byť členstvo v NARKS, dobré meno kancelárie alebo aj ako dlho je už na trhu. My máme jednotlivé procesy v reťazci našich služieb nastavené podľa štandardov NARKS, ktoré vychádzajú z noriem EÚ. Teší nás, že sa k nám klienti radi vracajú. My sa k nim tiež radi vraciame.

Sabína Nováková, Trigon reality: Mali by sledovať aktuálnosť ponúk, či sa realitka stará o svoje zverejnené ponuky. Je to vizitka realitnej kancelárie. Je veľa inzercií, ktoré zavádzajú kupujúcich svojou neaktuálnosťou či rôznymi cenami kvôli províziám.   

Čo zabezpečujete pre svojich klientov, aké služby môže klient od vás očakávať?

Renáta Labanczová: K našim klientom pristupujeme individuálne, snažíme sa pomôcť naplniť im ciele v oblasti realít, poskytujeme im komplexné služby pri predaji, kúpe aj prenájme nehnuteľností, počnúc prezentáciou nehnuteľnosti, cez financovanie, až po zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.    

Ľudovít Józsa: Predovšetkým riešime potreby našich klientov v oblasti bývania, podnikania, investovania. V tejto práci je veľa osobného vkladu zo strany našich maklérov, všetky procesy sú štandardizované podľa predpisov a legislatívy NARKS, SR a EÚ.

Sabína Nováková: Našich klientov stále sprevádzame aj po odovzdaní nehnuteľností po kúpe, teda pri prepise energií, prihlásení sa k správcovskej firme, potrebných registráciách na úradoch, od dane z nehnuteľností až po RTVS. Chodíme s nimi osobne.

Zsolt Szabó: Naša rodinná firma je inžiniersko - stavebnou a realitnou spoločnosťou už 21 rokov a poskytuje komplexné služby pri kúpe, predaji a prenájme nehnuteľností. Právny servis zabezpečujeme výlučne s renomovanými advokátmi, pomáhame aj pri vybavení úveru. Môj brat, Ing. Tibor Szabó je autorizovaný stavebný inžinier, takže vykonávame aj projekčnú a inžiniersku činnosť a zároveň vyhotovujeme aj súdnoznalecké posudky na nehnuteľnosti.

Zdroj: Adobe Stock

Ako sa v priebehu rokov zmenili požiadavky vašich klientov? Aké nehnuteľnosti vyhľadávajú vaši klienti najčastejšie?

Sabína Nováková: Kupujúci sú náročnejší pri kúpe nehnuteľností, sú ale dezorientovaní kvôli vyšším cenám. Porovnávajú ich s cenami spred roka. Hľadajú rekonštruované byty na hypotéku, chcú ich však v poslednej dobe aj so zariadením. Druhá kategória kupujúcich sú investori, ktorý dávajú byty do nájmov. Je veľa klientov, ktorí hľadajú prenájom.

Renáta Labanczová: Dnes chcú ľudia bývať v peknom a modernom byte alebo dome.  Vyhľadávanejšie sú skôr rekonštruované nehnuteľnosti, hlavne byty, tie sú cenovo dostupnejšie.    

Ľudovít Józsa: Stále je to o potrebách klientov riešiť svoje bývanie, podnikanie, prípadne investovanie.

Zsolt Szabó: Správanie klientov na realitnom trhu sa v poslednom období výrazne zmenilo. Na jednej strane sú opatrnejší, rozvážnejší, na druhej strane sa často krát púšťajú do predaja „na vlastnú päsť“ – svojpomocne, táto forma predaja je však z viacerých hľadísk riziková. Najvyhľadávanejšími nehnuteľnosťami sú u nás byty a stavebné pozemky.

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji/kúpe nehnuteľnosti, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

Ľudovít Józsa: Najčastejšia chyba je prirodzene nekompetentnosť, pretože nikto na svete sa nerozumie všetkému. Je dobré mať pri sebe mechanika pri kúpe jazdeného auta, lekára pri chorobe, účtovníka pri podnikaní a realitného poradcu pri predaji alebo kúpe nehnuteľnosti.

Sabína Nováková: Sú často ovplyvniteľní radami nekvalifikovaných „odborníkov“ a laikov.  

Renáta Labanczová: V prípade, ak predávajúci osloví realitnú kanceláriu, najväčšou chybou býva, ak svoju nehnuteľnosť zaradí do ponuky „všetkých“ realitných kancelárií, ktoré na trhu pôsobia. Tento stav dokáže vyvolať riadny zmätok, hlavne keď sa nehnuteľnosť ponúka vždy za inú cenu. V prípade kupujúceho je veľkou chybou, keď má pocit, že musí vidieť všetky nehnuteľnosti, ktoré sa na danom trhu ponúkajú, pozrie si „xy“ bytov a potom sa nevie rozhodnúť. Keď nájdete byt, ktorý sa vám páči a spĺňa vaše požiadavky, treba sa rozhodnúť!    

Zsolt Szabó: V mojej praxi som sa stretol najčastejšie s chybami, keď si klienti nedohodli písomne podmienky spolupráce so sprostredkovateľom predaja, resp. podmienky spolupráce neboli jednoznačne naformulované. Ďalej neboli jasne uvedené všetky podstatné náležitosti v rezervačnej zmluve alebo v kúpnej zmluve, napríklad výška kaucie a možnosť jej vrátenia, presný popis kupovanej nehnuteľnosti či presné termíny úhrady kúpnej ceny. Častou chybou je aj to, keď predávajúci poverí s predajom viacej realitných kancelárií a ešte k tomu  s rôznymi podmienkami predaja, napr. rozdiel kúpnej ceny v ponukách, odlišný popis nehnuteľnosti a podobne.

Čo všetko by mal mať človek ujasnené predtým, ako sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti?

Zsolt Szabó: Predovšetkým by mal poznať majetkoprávne usporiadanie danej nehnuteľnosti, aby právny stav súhlasil s fyzickým stavom. Je dôležité, aby kupujúci mal presné informácie, či daná nehnuteľnosť je bez tiarch, alebo či je zaťažená úverom, exekučným titulom alebo ostatnými právami, ktoré môžu obmedziť nadobudnutie nehnuteľnosti. Veľmi dôležité je aj zistenie technického stavu nehnuteľnosti, je dôležité správne odhadnúť prípadné ďalšie náklady na rekonštrukciu, ďalej je dobré zistiť informácie o majiteľoch susedných nehnuteľností. Je dobré vedieť, čo sa plánuje v okolí nehnuteľnosti podľa územného plánu. Preto je lepšie zveriť kúpu, predaj a prenájom nehnuteľnosti na skúseného odborníka s dobrými referenciami.

Ľudovít Józsa: Je dobré si ujasniť, čo vlastne chcem, kde a za koľko, tiež z čoho budem svoj zámer financovať. Vo všetkých otázkach sme pripravení klientom dobre poradiť.

Sabína Nováková: Mali by zvážiť vlastnú finančnú situáciu, aby ich rozpočet na kúpu bol reálny a nie až na doraz ich finančných možností. Pri rozhodovaní by sa mali zamerať na filozofiu kúpy „domova“ a nie podľahnúť aktuálnemu trendu rekonštrukcie „na oko“.   

Renáta Labanczová: Najskôr si treba ujasniť svoju finančnú situáciu a možnosti, ďalej treba zvážiť, či nehnuteľnosť kupujem na bývanie alebo na investíciu. Ak kupujem nehnuteľnosť na bývanie, je vhodné sa zamyslieť aj nad možnosťou prenájmu nehnuteľnosti a porovnať obe varianty, obzvlášť keď kupujem nehnuteľnosť v čase, keď sú ceny najvyššie. Ďalej je tu rad iných rozhodujúcich faktorov, ako plánovaný čas, ktorý chcem nehnuteľnosť vlastniť, veľkosť nehnuteľnosti, dispozičné riešenie, lokalita, občianska vybavenosť, či chcem rekonštruovanú nehnuteľnosť alebo nehnuteľnosť v pôvodnom stave, atď. Pri výbere potom treba zvážiť priority a prijať aj kompromisy.    

Prečítajte si tiež:

V Žiline sa čaká na dokončenie nových bytov

Žilinčania očakávajú viac služieb za nižšie ceny

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Najnovšie pridané inzeráty

Nehnutelnosti.sk na Facebooku