Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lacné nehnuteľnosti v Komárne sú už minulosťou

  • Tlačiť
  • 27. 12. 2018
  • Zdieľaj na Facebooku 0

V okolí Komárna sa v minulých rokoch pohybovali ceny nehnuteľností oproti iným slovenským regiónom veľmi nízko. Oživenie realitného trhu však zvýšilo ceny aj na južnej hranici Slovenska, ďalší rozvoj sa očakáva po výstavbe mosta spájajúceho Komárno s Maďarskom. Aké reality sú tam v ponuke, nám povedali realitní odborníci Renáta Labanczová, konateľka realitnej kancelárie Bluechip, Ľudovít Józsa, konateľ ALTAGRIC Reality, Zsolt Szabó, konateľ Investconsult a Sabína Nováková, konateľka Trigon reality.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Komárne?

Ľudovít Józsa, ALTAGRIC Reality: Myslím si, že rovnaká ako všade v rámci západného Slovenska. Ceny nehnuteľností stúpajú okrem pozemkov. Tie boli vždy relatívne vysoké a ani kríza s nimi veľmi nepohla.

Sabína Nováková, Trigon reality: Málo ponúk, veľa záujemcov.   

Zsolt Szabó, Investconsult: V období posledných rokov sa trh s nehnuteľnosťami v Komárne veľmi zmenil. Rapídne sa zvýšila predajná cena nehnuteľností, predovšetkým bytov. Za toto trojročné obdobie možno sledovať cenové zvýšenie o 50 až 70 %. V blízkej budúcnosti možno očakávať spomalenie tempa rastu cien.

Renáta Labanczová, Bluechip: Za posledný rok sme zaznamenali jednoznačné oživenie realitného trhu. Ceny nehnuteľností, hlavne určených na bývanie, boli v Komárne oproti iným regiónom Slovenska na nízkej úrovni. Tento stav sa radikálne zmenil. Ceny, hlavne  bytov, sa zvýšili a dosahujú úroveň susedných regiónov.

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Zsolt Szabó: V našom meste a v jeho blízkom okolí je nedostatok novopostavených bytov, ale môžem konštatovať, že je tiež nedostatok stavebných pozemkov pre IBV s kompletnou infraštruktúrou. Nakoľko naša rodinná firma práve v týchto dňoch predala posledný byt v novostavbe s 27 bytovými jednotkami a ďalší obytný dom s 28 novými bytovými jednotkami je už zazmluvnený pre jedného investora, hromadnú ponuku nových bytov sme momentálne vyčerpali. Výstavba väčšieho počtu nových bytov v Komárne a v jeho blízkom okolí je zatiaľ vo fáze plánu.

Renáta Labanczová: Momentálne je obrovský záujem o menšie byty, ktoré klienti často kupujú aj na investíciu, takže týchto bytov je málo. Ďalej sú to novostavby, o ktoré je záujem, tieto v Komárne takmer úplne absentujú.    

Sabína Nováková: Chýbajú novostavby bytov aj domov. Nie sú voľné pozemky na predaj. Pozemky, ktoré by boli voľné na odkúpenie, sú mestské a ťažko sa k nim dostať. Developeri hľadajú riešenia, kupujú pozemky v okolitých obciach.

Ľudovít Józsa: Developeri sa v súčasnosti sústreďujú najmä na prípravu a predaj stavebných pozemkov pre výstavbu rodinných domov v Hadovciach. Pripravuje sa tiež výstavba nového obchodného centra OC KORZO a dopredaj pozemkov v Priemyselnom parku Komárno, kde sa pripravuje výstavba novej infraštruktúry. Pripravuje sa tiež veľké územie na Novozámockej ceste, kde je možná výstavba priemyselných nehnuteľností a stavieb občianskej vybavenosti.

Zdroj: Adobe Stock

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Sabína Nováková: Kupujúci, ktorí vedia porovnávať polročné zmeny v pravidlách, tvrdia, že sa veľa nezmenilo, ani v úrokových sadzbách, ani v percentách poskytnutých úverov na zakladané nehnuteľnosti.  

Ľudovít Józsa: Myslím si, že je to dobré rozhodnutie, ktoré má za cieľ spomalenie rastu cien nehnuteľností a má zabrániť prehrievaniu trhu. Na druhej strane je hypotéka ťažšie dostupná pre mladých, ktorý nemajú našetrené a chcú riešiť svoje prvé vlastné bývanie. Dosiahnutie tohto cieľa sa im posúva o niekoľko rokov. Drobní podnikatelia a živnostníci, ktorí si optimalizujú svoje príjmy, patria tiež do kategórie ľudí, ktorých sa uvedené zmeny dotknú negatívne.

Renáta Labanczová: Banky ponúkajú hypotekárne úvery za historicky najnižšie úroky. Po rokoch stagnácie na realitnom trhu došlo k výraznému oživeniu na trhu s realitami aj vďaka situácii na finančnom trhu. Lacné úvery lákajú všetky vekové skupiny. Mladí ľudia môžu mať problém zaobstarať si vlastné zdroje na kúpu nehnuteľnosti, nakoľko 100-percentné financovanie kúpy nehnuteľnosti z hypotéky je už minulosťou. Zavedením nových pravidiel NBS došlo v poslednom mesiaci k miernemu spomaleniu trhu, určite však nie k poklesu záujmu, či už investorov alebo konečných užívateľov.      

Zsolt Szabó: Zavedenie nových pravidiel zo strany Národnej banky Slovenska vnímam pozitívne. Podľa mojich skúseností zatiaľ nemá negatívny vplyv na dopyt po nehnuteľnostiach. Opatrnosť bánk je v dnešnej dobe veľmi opodstatnená. Ďalšie opatrenia bánk v novom roku pravdepodobne spomalia tempo rastu cien nehnuteľností, avšak aj to je dôležitý krok, aby sa predišlo situácii, ktorá nastala pred rokom 2008.

Pokračuje v Komárne trend sťahovania sa na dedinu alebo zaznamenávate skôr záujem o bývanie v meste? Ovplyvňuje realitný trh aj blízkosť nehnuteľností na území Maďarska?

Renáta Labanczová: Nezaznamenali sme žiadny radikálny záujem o bývanie na dedine. Toto bolo trendom skôr v časoch prvej realitnej bubliny, kedy majitelia bytov „dobre“ predali svoje byty a z predaja si dokázali zaobstarať slušné bývanie na dedine. Teraz mladí ľudia skôr migrujú do miest, majú záujem bývať a žiť moderne, najradšej v meste. Realitný trh v Komárne je značne regionálnym trhom. V Maďarsku je realitný trh úplne iný, existujú štátom podporované programy na bývanie pre mladé rodiny. Ceny nehnuteľností u nás sú ešte stále vyššie ako v susednom Komárome. Musím však spomenúť, že sa stavia nový most a práve táto skutočnosť začala priťahovať najmä investorov, hoci aj z Maďarska. Buďme teda optimistickí!

Ľudovít Józsa: Každý by chcel bývať v meste, cenovo výhodnejšie sa dá ale nadobudnúť rodinný dom alebo pozemok v okolitých obciach. Obce v okruhu 10 -15 km od Komárna sú stále v kurze.

Zsolt Szabó: Trend sťahovania sa do okolitých dedín bol charakteristický predovšetkým v predchádzajúcich rokoch. Teraz skôr prevláda kúpa pozemkov a rodinných domov prevažne v satelitných častiach mesta, nakoľko priamo v meste Komárno a v jeho obytných štvrtiach je nedostatok stavebných pozemkov. Blízkosť realitného trhu v Maďarsku výrazne neovplyvňuje náš realitný trh, aj keď sú klienti, ktorí kupujú nehnuteľnosti na južnom brehu Dunaja, keďže tam sa dajú kúpiť niektoré nehnuteľnosti výhodnejšie ako v našom regióne.

Sabína Nováková: Veľa ľudí sa sťahuje do mesta, hlavne kvôli zamestnaniu, cestovaniu, bývanie na dedine v RD hľadá menej ľudí. Nemyslím si, že by realitný trh ovplyvnila aj blízkosť nehnuteľností na území Maďarska. Sú síce o niečo lacnejšie, ale platia iné zákony, ktoré viac obmedzujú bývanie, napríklad iné daňové podmienky aj iné poplatky za služby.

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť? 

Ľudovít Józsa: Pre mňa bol zaujímavý rozpredaj starého cukrovaru vo Vlčkovciach pri Trnave alebo predaj historickej vily rodiny Beothyovcov na Alžbetinom ostrove v Komárne. Priemyselné nehnuteľnosti, najmä tie staré, ma fascinujú a keďže milujem svoje rodné mesto, teším sa už len z toho, keď môžem vstúpiť do domu, kde už aj pred 100 rokmi niekto chodil, napríklad spisovateľ Mór Jókai, ktorý bol bratrancom majiteľa vily...

Zsolt Szabó: Momentálne je našou „nezvyčajnou“ ponukou stavebný pozemok v areáli Termálneho kúpaliska Patince. Pozemok má celkovú výmeru 39 000 m2. Zaujímavosťou tejto ponuky je aj fakt, že súčasťou pozemku je aj časť jazera, ktorá susedí s Wellness Hotelom Patince.

Druhú časť rozhovoru si môžete prečítať už zajtra.

Prečítajte si tiež:

V Žiline sa čaká na dokončenie nových bytov

Žilinčania očakávajú viac služieb za nižšie ceny

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Najnovšie pridané inzeráty

Nehnutelnosti.sk na Facebooku