Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V Žiline sa čaká na dokončenie nových bytov

V Žiline sa čaká na dokončenie nových bytov

V Žilinskom kraji, podobne ako na celom Slovensku, je dopyt po bytoch a pozemkoch vyšší, ako ponuka. Developerské projekty sú vo výstavbe, dokončené však budú v priebehu ďalších rokov. Ako na nové podmienky reagujú klienti realitných kancelárií, nám povedali realitní odborníci Roman Kružliak, konateľ WFG Reality, Peter Gordík, konateľ Realitnej kancelárie RED a Eugen Cagáň, konateľ CUSTOM.real.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Žiline?

Peter Gordík, Realitná kancelária RED: Stále pociťujeme silný dopyt po kúpe bytov, domov aj pozemkov. Ponuka týchto komodít je síce dosť široká, vo veľkej miere však nespĺňa požiadavky záujemcov o kúpu. Problémom býva často vysoká cena, nevyhovujúci stav, prípadne absencia sietí pri pozemkoch. Aj preto platí, že ak sa na trhu objaví „normálna“ nehnuteľnosť, veľmi rýchlo sa predá.

Eugen Cagáň, CUSTOM.real: Dlhodobo prevažuje dopyt nad ponukou, hlavne pri bytoch, stavebných pozemkoch na individuálnu bytovú výstavbu a novostavbách rodinných domov do cca 180- tisíc eur. Pri ostatných komoditách je viac-menej rovnovážny stav, o rekreačné nehnuteľnosti je menší záujem.

 

Roman Kružliak, WFG Reality: Situácia na realitnom trhu je veľmi dobrá. Dopyt prevyšuje ponuku a zároveň sa realizuje dostatok prevodov.

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Eugen Cagáň: Nedostatok ponuky je hlavne pri starších bytoch a kvalitných stavebných pozemkoch. Nakoľko sa v aktuálnom roku aktivizovali viacerí developeri, mohla by ponuka nových bytov uspokojiť v budúcom roku „hladných“ záujemcov či už o bývanie alebo investovanie do bytov.

Roman Kružliak: V ponuke je málo bytových jednotiek. Developeri sú primerane aktívni, takže je dosť nehnuteľností s pripraveným územným rozhodnutím a stavebným povolením. Ponúk od developerov je (a bude) primerané množstvo. Tieto prevody sa realizujú vo forme rezervácii. Chýbajú dokončené bytové jednotky novostavieb.     

Peter Gordík: Ako som už spomenul vyššie, ponuky je dosť, ale nie je kvalitná. Asi najviac dnes chýbajú dokončené nové byty. Môžeme povedať, že developeri sú dnes po rokoch útlmu opäť aktívni a rozbehnutých je niekoľko nových projektov, ktoré prinesú rádovo stovky nových bytov, nasťahovať sa do nich však bude možné až o dva-tri roky.

Zdroj: Adobe Stock

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Roman Kružliak: Klienti uvedené zmeny prijali ako fakt, v ich správaní radikálne zmeny nenastali.     

Peter Gordík: Zavedenie nových pravidiel vnímame pozitívne z dôvodu, že sa obmedzí nezdravé zadlžovanie kupujúcich. Taktiež pozorujeme, že sa začínajú objavovať prípady, kedy klienti nedostali úver v požadovanej výške, pretože už nespĺňali kritéria podľa nových pravidiel. Zatiaľ nemáme pocit, že by to výrazne spomalilo obchodovanie, skôr máme pocit, že sa dopyt presunul na menšie a teda aj lacnejšie byty, čo spôsobuje ich postupné zdražovanie.

Eugen Cagáň: Asi pri 10-tich percentách prípadov nedostali klienti požadovanú výšku úveru práve kvôli sprísneným podmienkam. Pri prevažnej väčšine obchodov sme sprísnené podmienky absolútne nepocítili, jednak vďaka šikovnosti finančných poradcov a jednak vďaka možnostiam bánk pre rôzne výnimky.

Pokračuje v Žiline trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

Peter Gordík: Tento trend naďalej pokračuje, čo je spôsobené aj nedostatkom väčších nových bytov v Žiline. Ceny nových domov v okolitých obciach boli v ostatných rokoch prijateľné a veľa ľudí sa preto rozhodlo pre kúpu nového domu mimo mesta. Na tento zvýšený záujem zareagovali aj developeri a ceny nových domov v tomto roku začali rásť. Predpokladáme, že v najbližších rokoch sa trend sťahovania do satelitov spomalí, čo bude spôsobené kombináciou rastúcich cien domov a dokončovaním väčších bytov v nových projektoch.

Eugen Cagáň: Satelity sú stále obľúbené, aj v tejto oblasti chýba dostatok novostavieb, najväčší záujem je o bungalovy.   

Roman Kružliak: V Žiline tento trend reálne nevnímame.

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť? 

Roman Kružliak: Máme v ponuke exkluzívne zaujímavé pozemky vo výmere približne 1,5 ha určené pre individuálnu bytovú výstavbu. Túto ponuku prezentujeme na želanie klienta privátnym spôsobom.     

Peter Gordík: V súčasnosti nemáme, ale v minulosti sme mali v ponuke Kuneradský zámok, ktorý pred pár týždňami takmer zhorel do tla. Svojho času to bola veľmi pekná nehnuteľnosť.

Druhú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami v Žiline nájdete tu.

Prečítajte si tiež:

V Prešove je málo novostavieb i pozemkov

Prešovčania sú dnes náročnejší na moderné formy prezentácie nehnuteľností

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články