Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V Žiline sa čaká na dokončenie nových bytov

V Žiline sa čaká na dokončenie nových bytov

V Žilinskom kraji, podobne ako na celom Slovensku, je dopyt po bytoch a pozemkoch vyšší, ako ponuka. Developerské projekty sú vo výstavbe, dokončené však budú v priebehu ďalších rokov. Ako na nové podmienky reagujú klienti realitných kancelárií, nám povedali realitní odborníci Roman Kružliak, konateľ WFG Reality, Peter Gordík, konateľ Realitnej kancelárie RED a Eugen Cagáň, konateľ CUSTOM.real.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Žiline?

Peter Gordík, Realitná kancelária RED: Stále pociťujeme silný dopyt po kúpe bytov, domov aj pozemkov. Ponuka týchto komodít je síce dosť široká, vo veľkej miere však nespĺňa požiadavky záujemcov o kúpu. Problémom býva často vysoká cena, nevyhovujúci stav, prípadne absencia sietí pri pozemkoch. Aj preto platí, že ak sa na trhu objaví „normálna“ nehnuteľnosť, veľmi rýchlo sa predá.

Eugen Cagáň, CUSTOM.real: Dlhodobo prevažuje dopyt nad ponukou, hlavne pri bytoch, stavebných pozemkoch na individuálnu bytovú výstavbu a novostavbách rodinných domov do cca 180- tisíc eur. Pri ostatných komoditách je viac-menej rovnovážny stav, o rekreačné nehnuteľnosti je menší záujem.

 

Roman Kružliak, WFG Reality: Situácia na realitnom trhu je veľmi dobrá. Dopyt prevyšuje ponuku a zároveň sa realizuje dostatok prevodov.

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Eugen Cagáň: Nedostatok ponuky je hlavne pri starších bytoch a kvalitných stavebných pozemkoch. Nakoľko sa v aktuálnom roku aktivizovali viacerí developeri, mohla by ponuka nových bytov uspokojiť v budúcom roku „hladných“ záujemcov či už o bývanie alebo investovanie do bytov.

Roman Kružliak: V ponuke je málo bytových jednotiek. Developeri sú primerane aktívni, takže je dosť nehnuteľností s pripraveným územným rozhodnutím a stavebným povolením. Ponúk od developerov je (a bude) primerané množstvo. Tieto prevody sa realizujú vo forme rezervácii. Chýbajú dokončené bytové jednotky novostavieb.     

Peter Gordík: Ako som už spomenul vyššie, ponuky je dosť, ale nie je kvalitná. Asi najviac dnes chýbajú dokončené nové byty. Môžeme povedať, že developeri sú dnes po rokoch útlmu opäť aktívni a rozbehnutých je niekoľko nových projektov, ktoré prinesú rádovo stovky nových bytov, nasťahovať sa do nich však bude možné až o dva-tri roky.

Zdroj: Adobe Stock

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Roman Kružliak: Klienti uvedené zmeny prijali ako fakt, v ich správaní radikálne zmeny nenastali.     

Peter Gordík: Zavedenie nových pravidiel vnímame pozitívne z dôvodu, že sa obmedzí nezdravé zadlžovanie kupujúcich. Taktiež pozorujeme, že sa začínajú objavovať prípady, kedy klienti nedostali úver v požadovanej výške, pretože už nespĺňali kritéria podľa nových pravidiel. Zatiaľ nemáme pocit, že by to výrazne spomalilo obchodovanie, skôr máme pocit, že sa dopyt presunul na menšie a teda aj lacnejšie byty, čo spôsobuje ich postupné zdražovanie.

Eugen Cagáň: Asi pri 10-tich percentách prípadov nedostali klienti požadovanú výšku úveru práve kvôli sprísneným podmienkam. Pri prevažnej väčšine obchodov sme sprísnené podmienky absolútne nepocítili, jednak vďaka šikovnosti finančných poradcov a jednak vďaka možnostiam bánk pre rôzne výnimky.

Pokračuje v Žiline trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

Peter Gordík: Tento trend naďalej pokračuje, čo je spôsobené aj nedostatkom väčších nových bytov v Žiline. Ceny nových domov v okolitých obciach boli v ostatných rokoch prijateľné a veľa ľudí sa preto rozhodlo pre kúpu nového domu mimo mesta. Na tento zvýšený záujem zareagovali aj developeri a ceny nových domov v tomto roku začali rásť. Predpokladáme, že v najbližších rokoch sa trend sťahovania do satelitov spomalí, čo bude spôsobené kombináciou rastúcich cien domov a dokončovaním väčších bytov v nových projektoch.

Eugen Cagáň: Satelity sú stále obľúbené, aj v tejto oblasti chýba dostatok novostavieb, najväčší záujem je o bungalovy.   

Roman Kružliak: V Žiline tento trend reálne nevnímame.

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť? 

Roman Kružliak: Máme v ponuke exkluzívne zaujímavé pozemky vo výmere približne 1,5 ha určené pre individuálnu bytovú výstavbu. Túto ponuku prezentujeme na želanie klienta privátnym spôsobom.     

Peter Gordík: V súčasnosti nemáme, ale v minulosti sme mali v ponuke Kuneradský zámok, ktorý pred pár týždňami takmer zhorel do tla. Svojho času to bola veľmi pekná nehnuteľnosť.

Druhú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami v Žiline nájdete tu.

Prečítajte si tiež:

V Prešove je málo novostavieb i pozemkov

Prešovčania sú dnes náročnejší na moderné formy prezentácie nehnuteľností

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

Situácia v hlavnom meste Slovenska je špecifická nielen na realitnom trhu. Všetky veľké firmy a vládne inštitúcie majú sídlo v hlavnom meste a Bratislava patrí medzi najbohatšie regióny únie. Ceny nehnuteľností tu rastú neustále a sú samozrejme najvyššie v rámci celého Slovenska.

...
Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Slovensko sa stalo jednou z najviac zadlžených krajín v regióne strednej a východnej Európy. Pritom ešte pred pár rokmi bola situácia opačná. Spozornieť preto musela Národná banka Slovenska (NBS), ktorá prijala viaceré opatrenia, aby sa tempo úverovania spomalilo. To sa síce dostavilo, najmä koncom vlaňajška, podľa analytikov Tatra banky sa však priamo neukazuje, že je za tým prísnejšia regulácia NBS alebo makroekonomické dôvody. Jednou z príčin,...
Bratislava má Metropolitný inštitút

Bratislava má Metropolitný inštitút

Na jarnom Realitnom fóre, ktoré sa uskutočnilo v apríli v Bratislave, sa do odborného programu konferencie zapojilo 110 účastníkov. Veľkú pozornosť vyvolal prvý panel, ktorý rozbehol dialóg medzi magistrátom a developermi o rozvoji Bratislavy. Dôležitú úlohu v tomto procese má Metropolitný inštitút Bratislava (MIB).

...